Ukrajina se soustředí na vlastní výrobu raket a bezpilotních letounů a Kyjev plánuje vyhlásit rozsáhlý raketový program. Oznámil to ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov na „Mezinárodním fóru obranného průmyslu“, které se konalo v Kyjevě. Podle ministra jde mimo jiné o výrobu balistických raket, píše ruský opoziční web Nastojaščeje Vremja.
„V poslední době se zaměřujeme na raketové a bezpilotní programy. V příštím roce nebo do konce tohoto roku hodně uslyšíte o velkém raketovém programu. Na balistických raketách jsme již začali pracovat,“ řekl ministr.
Volodymyr Zelenskyj v srpnu řekl, že Ukrajina vytvořila vlastní balistickou raketu, ale nebyly sděleny podrobnosti, zda byla třeba již použita na frontě a zda bude ukrajinský obranný průmysl schopen takové rakety sériově vyrábět. Že by takový druh zbraně mohl ovlivnit průběh bojů, však uznávají jak odborníci, tak váleční veteráni.
„Pokud se nám podaří zavést výrobu ve větším množství. Pokud to budou stovky kusů, pak si myslím, že to nezmění průběh války na sto procent, ale bude to mít velmi silný dopad na naše schopnosti na frontové linii, velmi silný dopad v pozitivním smyslu,“ vysvětlil ukrajinský vojenský expert Oleksij Hetman.
„Ukrajina má od získání nezávislosti a zřeknutí se jaderných zbraní plány na vybudování vlastní balistické rakety. Střely s plochou dráhou letu byly tehdy předány Rusku. Operačně-taktický komplex Točka U, který je stále v provozu, nebyl vhodný. Má dolet pouze 120 kilometrů,“ připomíná Nastojaščeje Vremja.
Novou raketou je zřejmě střela Sapsan, jejíž vývoj začal v roce 2006.
„Tato střela je obdobou ruského Iskanderu. Analog v tom smyslu, že je to také balistická operačně-taktická střela. To je celá analogie. Protože principy, které za ní stojí, jsou zcela odlišné. Ale konstrukčně je to stejná raketa krátkého doletu s motorem na tuhé palivo,“ vysvětlil ukrajinský letecký expert Valerij Romaněnko. Ujišťuje, že na rozdíl od ruského Iskanderu měl mít ukrajinský Sapsan vylepšené naváděcí systémy, díky nimž se zlepšila přesnost a snížila spotřeba střely.
„Na posledním úseku měl radarový systém vysoce přesného navádění s radarem o vlnové délce tři milimetry, což znamená, že umožňoval zaměřit střelu na objekt s přesností dvou metrů,“ dodal Romaněnko.
V únoru 2021 tehdejší ministr obrany Andrij Taran uvedl, že „Sapsan“ je z 80 procent připraven a „je třeba udělat poslední krok“, tedy dokončit první vzorek této zbraně. Poslední krok však Zelenskyj oznámil až o tři a půl roku později.
„Prezident hovořil o tom, že raketa již byla testována v celku, jako výrobek, a jednotlivé komponenty byly testovány ještě dříve. A je známo, že FSB měla v konstrukční kanceláři Južnoje agenta, který oznámil, že počátkem roku 2022 byly práce na projektu obnoveny ve zrychleném režimu. A letové zkoušky bylo nutné provést ještě dříve než pozemní zkoušky, tedy bez dokončení motoru na zemi,“ vysvětlil Valerij Romaněnko.
Střela Sapsan má podle výrobců dolet o 200 kilometrů delší. To znamená, že může dosáhnout i centra Moskvy.
„Rusko prakticky nemá komplexy typu Patriot schopné sestřelovat balistické rakety. Jedná se o komplexy z obranného systému Moskvy a případně o nový ruský komplex S-500, který je nyní ve fázi testování. Jinými slovy, vytvořením ukrajinské balistické rakety se Rusko mění v nahého krále,“ domnívá se letecký expert Romaněnko.
Oleksij Hetman dodává, že pokud bude mít Ukrajina dostatek vlastních balistických raket, nebude muset nikoho žádat o povolení zasáhnout ruské území: „Svými raketami nic neporušujeme, všechny vojenské objekty na území Ruské federace jsou našimi legitimními cíli.“