Protože ruské průzkumné drony umožňují ničivé raketové údery hluboko na ukrajinském území, ukrajinská armáda se obrací k novému řešení: nasazení hbitých, levných „kamikadze“dronů, které by ve vzdušných soubojích likvidovaly své drahé ruské protějšky.
Bezpilotní letouny na Ukrajině umožňují ničení techniky v hodnotě milionů dolarů pomocí dronů za 500 dolarů. Kvůli tomu Ukrajina a Rusko soupeří, kdo získá v dronech převahu. Rusko zatím vede, pokud jde o jejich počet.
„Zvláště nepříjemná pro Ukrajinu byla přítomnost velkých sofistikovaných průzkumných bezpilotních letounů, které se odvažují daleko od frontové linie a navádějí raketové údery na ukrajinské vojenské objekty hluboko v týlu Ukrajiny, což Rusku poskytuje strategickou výhodu,“ píše server Euromaidanpress.com.
Dobrovolník Serhij Sternenko, který crowdfundingově financuje výrobu bezpilotních letounů FPV, také zveřejnil video, na němž jsou bezpilotní letouny použity jako protiletadlová zbraň. „Vojáci M2 speciálních operačních sil SBU sestřelili ruský průzkumný bezpilotní letoun Orlan s vaším dronem,“ napsal v příspěvku. Na záběrech je vidět nejen „vzdušný souboj“, ale i konečné zničení nepřátelského bezpilotního letounu na zemi.
Nejnovější videa naznačují, že Ukrajina možná našla nákladově efektivní protiopatření proti těmto průzkumným bezpilotním letounům při nedostatku systémů protivzdušné obrany a elektronického boje.
Ruské průzkumné drony ZALA, Orlan a Supercam působí ve spojení s raketomety Iskander nebo jinými raketomety a umožňují řízené ruské údery daleko v týlu Ukrajiny, včetně úderů na tak ceněnou západní techniku, jako jsou HIMARS, Patriot, ale i vrtulníky Mi-8, stíhačky Mig-29 a dvě MLRS Burevij. Ruské bezpilotní letouny s dlouhým doletem rovněž umožnily údery na ukrajinská velitelství v týlu a volně létají nad ukrajinskými městy. Jsou prakticky nezjistitelné pouhým okem a vznášejí se ve výšce čtyři až pět kilometrů, což je činí nedostupnými pro takové MANPADS, jako jsou Stingery.
Rusko také upravilo své bezpilotní letouny Orlan a Zala a ty mohou snadno překračovat frontovou linii bez zásahu systémů elektronického boje (EW). Nyní jsou vybaveny optickými navigačními systémy a systémy určování polohy, které se spoléhají na dva „majáky“ nebo rádiové orientační body. Rádio zapínají až hluboko v ukrajinském týlu, kde je nedostatek EW systémů.
„Proto ukrajinské ministerstvo digitální transformace vyhlásilo soutěž na vytvoření záchytného dronu, který by automaticky detekoval a napadal ruské drony. Myšlenka takových dronů koluje již od začátku ruské invaze v plném rozsahu, ale zatím se nenašlo žádné dostupné a účinné řešení. O to významnější jsou nedávné úspěchy ukrajinských FPV dronů zaměřených na ruské drony Orlan a ZALA. Jedná se o nákladově efektivní řešení: cena FPV dronu začíná na přibližně 500 dolarech, zatímco Orlan stojí 80 000 až 120 000 dolarů a cena ZALA 421-16E, na který byl veden útok, se odhaduje na přibližně 100 000 až 200 000 dolarů,“ píše Euromaidanpress.
Provoz FPV dronů ovšem vyžaduje rozsáhlý výcvik pilotů a úspěšnost operací závisí na zdatnosti operátora. Ačkoli Ukrajina vyvíjí řešení, jak FPV drony zaměřovat na cíle, naučit se je ovládat stále vyžaduje mnohatýdenní výuku.