ANALÝZA / Takříkajíc na švestkách nachytali teroristé z Hamásu správce obsahu sociálních sítí, když zveřejňovali snímky zmasakrovaných obětí na jejich vlastních profilech a záznamy jejich vražd posílali jejich blízkým. Výjimkou nebyly případy, kdy telefonovali příbuzným, aby se vysmáli jejich žalu a utrpení.
Metodu, kterou používali k vyvolání strachu teroristé Islámského státu nebo ruští wagnerovci na Ukrajině, uplatnili vrazi z Hamásu doslova v průmyslovém měřítku. Jak píše web The Times of Israel, Hamás v průběhu svého zničujícího útoku na izraelské komunity uplatnil novou taktiku teroru, když použil profily a účty svých obětí k šíření strachu a zmatku mezi jejich rodinami a přáteli. Deník New York Times jako první upozornil na celou řadu případů, při nichž se teroristé, kteří vnikli do domů svých obětí, zmocnili jejich chytrých telefonů a zneužili je, aby v živém vysílání zveřejnili jejich týrání, vraždy či únosy.
Televizní osobnost Mor Radmiová popsala případ, kdy terorista z Hamásu zavraždil během známé taneční party Tribe of Nova ženu a jejího přítele a záznam zločinu poslal z telefonu zavražděného jeho matce. „Její syn se pohřešoval. Dnes dostala video od teroristy, který zavraždil jejího syna a jeho přítelkyni. Nafilmoval to na telefon jejího syna a poslal jí to,“ vylíčila Radmiová.
Jiného rukojmího nafilmovali teroristé v situaci, kdy byl nucen procházet kolem domů a volat na sousedy, aby vyšli ven, že je již nebezpečí zažehnáno. V dalším případě sdíleli vrazi v reálném čase video, na kterém se dva zajatí rodiče pod hrozbou namířených zbraní snaží uklidnit své dvě plačící děti. Ty se ptají na svou starší sestru, kterou teroristé zavraždili ve vedlejším pokoji. Přenosu mezitím bezmocně přihlíželi jejich přátelé.
V některých případech teroristé přímo volali příbuzným obětí a uráželi je anebo se i několik dnů po útocích přihlásili do jejich komunikačních skupin na sociálních sítích, kde zveřejňovali výhrůžky anebo urážlivé příspěvky. Jindy se zase na facebookových stránkách zavražděných objevil příspěvek s arabským nápisem „smrt“.
Videa se zavražděnými lidmi v automobilech, které Palestinci rozstříleli na dálnicích a silnicích, obletěla svět. Ne vždy ale šlo o záznamy zachycující smrt obětí. Některá videa z tělesných kamer teroristů zachycovala jejich vlastní poslední okamžiky. Jako v případě záznamu vloženého níže, který rozhodně není určen pro slabší povahy.
Americký expert z Centra pro technologické inovace Darrell M. West říká, že tato vlna násilí živelně se šířícího internetem staví sociální sítě před novou výzvu. „Technologické společnosti budou muset vymyslet, jak identifikovat násilný obsah a odstranit ho dříve, než zasáhne tisíce či miliony lidí. Pokud Facebooku, Twitteru, YouTube, Twitchi, Parleru a Telegramu trvá hodiny, než odstraní takovýto materiál, což se občas dělo, teroristické organizace mají doslova zaručeny ohromné počty diváků pro své barbarské a nelidské skutky,“ říká. West podotkl, že podobná videa vraždění publikovaná dříve Islámským státem přesvědčila tisíce lidí z USA, Velké Británie, Francie a dalších oblastí, aby se připojili k jeho teroristickému hnutí.
Připomněl také, že živé přenosy vražd pořizovali rovněž masoví zabijáci, a ty pak mohou sloužit jako vzor pro jejich napodobitele. Jako příklad uvedl zabijáka Brentona Tarranta z Nového Zélandu. Tarrant v roce 2019 vysílal svůj útok na mešitu v Christchurchi. Uživatelé sociální sítě Twitch mohli v přímém přenosu sledovat, jak zavraždil 51 lidí a dalších 40 zranil. Video nezmizelo ani po jeho odstranění ze zmíněné sociální platformy. Bylo nadále dostupné na jiných stránkách a viděly ho miliony lidí.
Řešením podle Westa není od kontroly obsahu upustit, ale vyvinout například s pomocí nástrojů umělé inteligence systém, který by byl schopen posoudit nejen publikovaný obsah, ale také jeho kontext a motivy. West kritizoval v této souvislosti síť Telegram, a zejména sociální síť X (dříve Twitter), která moderování obsahu omezila a po útoku na Izrael byla zcela zaplavena neaktuálními, zavádějícími či zcela fiktivními příspěvky.