Vysoce nakažlivá varianta koronaviru, která byla poprvé zjištěná ve Velké Británii, by se do března mohla stát dominantním kmenem v USA, uvádějí američtí experti.
Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varovalo před „rychlým nárůstem“ této varianty, který podle nich může nastat v nadcházejících týdnech. Tvrdí, že takový výkyv by mohl dále ještě více ohrozit zdravotnické systémy, které jsou již tak přetížené zimním přívalem nemocných s covidem-19.
Varování přišlo v pátek a právě v okamžik, kdy nově zvolený prezident Joe Biden představil ambiciózní plán na urychlení očkování. Aby splnil svůj cíl naočkovat 100 milionů Američanů během prvních 100 dnů ve funkci, chce podle Bidena jeho administrativa hrát aktivnější roli při urychlení distribuce vakcín.
Nastínil plán na zřízení nových masových očkovacích center, mají se najmout další zdravotníci a zajistit, aby očkování bylo dostupné všem včetně menšinových komunit, které byly epidemií zasaženy nejvíce.
Oficiální údaje ukazují, že dosud bylo v USA podáno 12,2 milionu dávek vakcíny, a toto číslo Biden kritizoval jako nedostatečné. Státům USA bylo zatím rozdáno více než 30 milionů dávek.
V pátečním projevu řekl Biden Američanům, že se země stále nachází „ve velmi temné zimě“, a připustil, že „věci se ještě zhorší“.
„Bude to jedna z nejnáročnějších operací, jaké kdy naše země podnikla,“ řekl zvolený prezident, který do úřadu nastupuje 20. ledna.
Jeho projev přišel den poté, co oznámil stimulační balíček ve výši 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). Peníze mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, ulevit domácnostem i nastartovat hospodářský růst.
USA zaznamenaly nejvyšší počet potvrzených infekcí koronavirem – 23,5 milionu – ze všech zemí světa. Přibližně 391 000 tamních úmrtí na koronavirus tvoří pětinu celosvětového úhrnu, který v pátek překročil hranici dvou milionů. Krize je obzvlášť palčivá ve státě Kalifornie, kde se počet úmrtí od listopadu zvýšil o více než tisíc procent.
(Zdroj: BBC.com.)