Jedním z velkých problémů, kterým Česká republika čelí, je energetická krize a zdražování cen energií. Tomuto tématu se ve svém novoročním projevu věnoval také předseda vlády Petr Fiala. Jaká řešení nabízí a co se o energetice můžeme dočíst v koaliční smlouvě nové vlády? Jaké plány má Fialův kabinet v této oblasti?
Prezident republiky Miloš Zeman ve svém nedávném Vánočním poselství uvedl, že pokud máme zmírnit nárůst cen elektrické energie a plynu, musíme se vyvázat z tzv. zeleného údělu pro Evropu, který je podle Zemanova názoru hlavní příčinou nárůstu cen energií. Premiér Petr Fiala má na uvedenou problematiku trochu jiný názor, jak předvedl i ve svém novoročním projevu.
„Někteří ekonomové jsou skeptičtí a říkají, že se inflaci nepodaří zkrotit, dokud se nepodaří dostat pod kontrolu ceny energií. To je téma, které si ale vyžaduje i mezinárodní řešení. Na jedné straně je zde Rusko, které se snaží Evropu vydírat, a dokonce dává najevo, že je připraveno i na ozbrojený konflikt. Na druhé straně tu máme významné evropské státy, které se rozhodly investovat do nezávislosti na fosilních palivech, a to takřka za každou cenu,“ zdůraznil Fiala.
A pokračoval: „Obojí nám může přinést problémy, pokud náš hlas, hlas České republiky, nebude slyšet, a pokud nebudeme dostatečně bojovat za naše ekonomické a bezpečnostní zájmy. Chtěl bych ale se vší vážností varovat před různými politickými spasiteli a populisty, kteří budou chtít této situace zneužít a budou vám tvrdit, že řešení je jednoduché. Že stačí něco odmítnout nebo odněkud vystoupit. Není to pravda. Složité problémy přece nikdy nemají jednoduchá řešení.“
V tom má premiér Fiala samozřejmě pravdu. Zvyšující se cena energií a problematika energetiky jako takové určitě nemá jednoduché řešení a představa, že se vyvážeme ze Zelené dohody pro Evropu a energie v České republice začnou prudce zlevňovat, je naprosto iluzorní. Jednak za zvyšujícími se cenami energií stojí především vysoká cena plynu, ze kterého se rovněž vyrábí elektřina, a za druhé vzhledem k tomu, že máme společný evropský trh s energiemi, tak na ceny energií v Česku má rozhodně mnohem větší vliv dění v Německu než u nás.
Výstavba jaderných bloků
Je pak otázka, co vlastně vláda České republiky může s aktuální situací dělat. Petr Fiala říká, že je potřeba dostatečně bojovat za naše ekonomické a bezpečnostní zájmy, a kromě toho také prohlašuje: „Naše vláda bude muset trpělivě a tvrdě pracovat, hledat v Evropě spojence, přesvědčovat partnery. Ale také konečně pohnout s výstavbou jaderných bloků a taky podpořit investice do dalších rozumných obnovitelných zdrojů. To je cesta, jak z energetické krize ven. Její alternativou je jen zaostalost a chudoba. A to přece nikdo nechce.“
Opět je ale třeba připomenout, že s energiemi se obchoduje na společném evropském trhu.
To jistě nic nemění na tom, že je dobré a žádoucí, aby byla zajištěná energetická bezpečnost Česka a vyrábělo se zde dostatečné množství elektrické energie, a také ideálně abychom měli více zdrojů plynu a nebyli jsme závislí jen na dodávkách z Ruska, ovšem ještě z toho neplyne, že elektřina, kterou si u nás vyrobíme, bude levná. To záleží na výši cen energií v Evropě.
V koaliční smlouvě nové vlády se dočteme, že chce aktualizovat státní energetickou koncepci tak, aby odpovídala závazkům a podmínkám České republiky na evropském energetickém trhu. Budoucnost české energetiky pak podle tohoto dokumentu vládní koalice spatřuje v kombinaci jaderné energie, decentralizovaných obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích, a ve zvyšování energetické účinnosti.
Ohledně plynu se v koaliční smlouvě Fialovy vlády dočteme: „Vzroste význam zemního plynu jako přechodného zdroje k vyrovnávání výkyvů. Nárůst jeho podílu nás ale nesmí geopoliticky ohrozit. Vláda se bude snažit získat podíl na terminálu LNG v sousední zemi, abychom měli přístup k více zdrojům.“
Zajímavé je, že zatímco ve zmíněné koaliční smlouvě se píše o podpoře výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech, premiér Fiala ve svém novoročním projevu vyzdvihl „výstavbu jaderných bloků“. Klíčové však je, ať už půjde o jeden blok či více bloků, tak jde o záležitost minimálně na dalších 15 let, kdežto pokud nemáme být závislí na dovozu elektrické energie odjinud, potřebovali bychom nové energetické zdroje dříve.
Z toho mimo jiné právě vyplývá důraz na plyn coby přechodný zdroj a rovněž důležitost obnovitelných zdrojů, v první řadě fotovoltaiky, k jejíž rehabilitaci chce vláda Petra Fialy přispět, protože ji považuje „v našich geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj“.
Pořád ovšem platí to, že v oblasti energetiky a cen energií je pro nás klíčové dění na evropském trhu s energiemi. Vláda České republiky se sice může snažit například ovlivnit podobu klimatického balíčku Fit for 55, který obsahuje nástroje k realizaci Green Dealu, ale bohužel je třeba se smířit s tím, že ceny energií se z velké části určují jinde než v Česku.