Kdo sledoval tiskovou konferenci budoucí vládní pětikoalice, musel mít pocit, že si nastupující vláda dělá hned ze startu z lidí legraci. Nikdo ze zástupců SPOLU a PirSTAN totiž nepředstavil žádný zázračný recept, po němž již několik týdnů volá Andrej Babiš. Spíše to vypadalo, že budoucí vláda shrnula všechna opatření, která za poslední roky nastavil dosluhující kabinet. Přesto zazněla informace, která by mohla přinést posun.
Naivní představa lidí kolem Petra Fialy, že veřejnost najednou začne jednat zodpovědně a lidé, kteří se doteď bouřili proti vládním opatřením, změní názor, patří k slabším bodům středeční tiskové konference. Je jasné, že nastupující kabinet nemůže hned svými prvními rozhodnutími poštvat část národa proti sobě, ale je třeba si uvědomit, že při současné situaci k takovému kroku stejně jednou dojít může.
Nyní však koaliční kabinet dává jakousi poslední možnost, aby všichni přehodnotili svůj postoj k pandemii, očkování a dodržování opatření. Zároveň ovšem jakoby mezi řádky nastavuje velmi důležitou otázku, která má s šířením viru přímou spojitost. Jak se kontroluje dodržování současných opatření a je tato kontrola dostatečná?
Tento bod na tiskové konferenci mohl pro mnoho lidí zapadnout ve změti nápadů, které představil budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek či adept na ministra dopravy Martin Kupka. Přitom se jedná možná o tu nejdůležitější věc, kterou představitelé takzvané K5 zmínili. Právě přísná kontrola totiž může mít za následek až ne tak přísná opatření.
Pokud totiž bude třeba i policie dohlížet, zda si někdo nevykládá vládní nařízení podle svého, docílí se toho, že lidé budou již preventivně opatrnější, důslednější a ve výsledku i ohleduplnější k ostatním. Méně se bude machrovat na servírky při předložení bezinfekčnosti, více lidí si rozmyslí, zda budou dělat „revoltu“ bez respirátoru v hromadné dopravě či obchodě. Vždyť i většina řidičů-závodníků zpomalí, když „vycítí“ radar.
Pochopitelně se nesmí jednat o nesmyslné zákroky strážníků, které známe z videí na youtube a sociálních sítích. Jde prvotně o domluvu, poté má teprve přijít postih. I když by se chtělo říct, že po téměř dvou letech v pandemické krizi by už domluva měla jít stranou, je stále důležitá. Kromě nápravy zdravotní kondice obyvatel se také musí dbát na to, aby se propast ve společnosti neprohlubovala, ale alespoň pozvolna začala zacelovat.
K tomu by mohl pomoci i důrazný odpor nové vlády k povinnému očkování a plošným lockdownům. Bohužel si však je třeba připustit, že pokud se nebudou dodržovat opatření ani po zpřísnění kontrol, není vyloučeno, že některé dnešní sliby vezmou za své.