Kdo nakonec bude nominován na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se své ministerské kandidatury vzdal, má předseda hnutí STAN Vít Rakušan sdělit premiérovi Petru Fialovi do pondělního dopoledne. Fiala má následně po pondělku danou nominaci předložit prezidentovi republiky Miloši Zemanovi. Bez ohledu na to, kdo na tento post ve výsledku nastoupí, před novým ministrem bude celá řada nelehkých úkolů a už teď je jasné, že rezort průmyslu a obchodu bude patřit k těm velmi důležitým.
Rozhodnutí starosty Dolních Břežan, náměstka středočeské hejtmanky a místopředsedy hnutí Starostů a nezávislých Věslava Michalika vzdát se své kandidatury na pozici ministra průmyslu a obchodu bylo samozřejmě nanejvýš správné a nutné. Jeho podnikání na Kypru i střet zájmů, který by v případě jeho osoby hrozil, ho jednoznačně diskvalifikovaly z toho, aby se stal členem nové vlády.
Na druhé straně Michalikovi nelze upřít velké profesní zkušenosti i značnou míru erudice, kterou mohl v této funkci uplatnit. Bylo to zjevné i z rozhovoru, který jsem s ním vedl ohledně problematiky spadající do rezortu průmyslu a obchodu. O to důležitější bude, kdo se novým ministrem stane a nakolik se bude v dané oblasti orientovat.
Velmi zajímavým kandidátem, který by měl rozhodně co nabídnout a který by byl bezesporu dobrou volbou, je náměstek plzeňské hejtmanky, bývalý hejtman a nově zvolený poslanec Josef Bernard, který byl v minulosti rovněž generálním ředitelem společnosti Škoda Transportation. Ten však už v pátek odmítl, že by se o tento post ucházel.
Na své facebookové stránce uvedl: „Vážení přátelé, dnešním dnem jsem byl definitivně zvolen předsedou Rozpočtového výboru PSP. Velice mě těší důvěra kolegů poslanců, ale trochu se mi samozřejmě v té nové administrativní džungli klepou kolena. O jednání sněmovny a mého výboru vás budu pravidelně informovat. K mému angažmá na MPO. Ve čtvrtek večer jsem od užšího vedení STAN tuto nabídku dostal, ale bohužel jsem ji musel v tuto chvíli odmítnout. Ustavení výborů jsme dlouho a poměrně komplikovaně dohadovali. Nemyslím, že je správné vždy, když se otevře cesta k ‚vyšší‘ pozici, jít za lepším. Je to neseriózní a já naopak chci přispět k větší důvěře v poslaneckou sněmovnu. Asi jsem odmítl nabídku snů, kterou už třeba nedostanu, ale to je život. Jednou vnoučatům řeknu, že…“
Spousta výzev a úkolů
Otázka je, jestli je to jediný důvod. Je totiž pravda, že i v souvislosti s Josefem Bernardem najdeme jistou kyperskou linku. Jak napsal v polovině října Deník N: „V roce 2012 pak přes kyperskou firmu Leadbond Limited koupil v plzeňské strojírně minoritní podíl prostřednictvím další kyperské společnosti CEIL. Strojírnu tehdy vlastnil společně s dalšími osmi lidmi, včetně například Marka Čmejly a Jiřího Diviše, švýcarským soudem v Bellinzoně odsouzených za podvod a praní špinavých peněz v kauze Mostecké uhelné společnosti.“
Úkolů a oblastí, kterým se nový ministr průmyslu a obchodu bude muset věnovat, je mnoho. Je to problematika regulace energetického trhu, jejíž nedostatky ukázal konec dodavatele elektrické energie a zemního plynu Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů.
Pak je to celá velká oblast Green Dealu a přechodu na nízkoemisní hospodářství a elektromobilitu a samozřejmě také energetika jako taková, postupný odchod od uhlí, využívání plynu jako přechodného zdroje, navýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů a v neposlední řadě potom rovněž tendr na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech, kolem kterého stále přetrvává celá řada otázek a pochybností.
Dále je to také otázka přesměrování našeho hospodářství k produktům s vyšší přidanou hodnotou, abychom už nadále nebyli příliš závislí na subdodavatelském sektoru.
Nejsou to jednoduché úkoly, proto je důležité, aby se novým ministrem průmyslu a obchodu stal někdo, kdo bude zárukou toho, že se tento rezort dostal do dobrých rukou. Byť velkou změnou k lepšímu bude už jenom to, že se tohle ministerstvu o svého ministra již nebude muset dělit ještě s dalšímu rezortem, jako to bylo doposud s dvojministrem Karlem Havlíčkem.