Nová vlna jaderné rétoriky Kremlu volající po použití taktických zbraní na Ukrajině nebo zahájení třetí světové války doposud nevedla k žádné skutečné změně v postavení ruských jaderných sil. Spojené státy tím pádem pozice svých zbraní také nemění, píše server CNN.
Spojené státy navzdory nedávným výhrůžkám ze strany Moskvy nepozorují žádné známky pohybu nebo změn pozic ruských jaderných zbraní. Serveru CNN to oznámil představitel Pentagonu a Bílého domu obeznámený s informacemi amerických zpravodajských služeb. Ani USA proto nezměnily úroveň bojeschopnosti svých strategických sil.
„Nemáme žádné signály o změnách pozic ruských strategických sil. Nadále situaci sledujeme. V tuto chvíli jsme neviděli nic, co by vyžadovalo změnu pozice našich vlastních strategických sil,“ řekl CNN mluvčí Rady národní bezpečnosti USA.
Ruští vůdci v posledních měsících opakovaně vyhrožovali jadernou válkou. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv koncem dubna prohlásil, že hrozba jaderného konfliktu roste každým dnem. „Existuje dnes taková perspektiva? (Bohužel,) ano. A ze známých důvodů roste každým dnem,“ řekl.
S každou takovou pohrůžkou se Spojené státy a jejich spojenci soustředili na pozice ruských jaderných sil, zda nedochází k pohybu nebo k přípravám k jejich nasazení.
V úterý byly na přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě předvedeny části ruských jaderných sil včetně nejmodernějšího systému protivzdušné obrany země S-400 a jejího mezikontinentálního balistického systému Yars. „Proti naší vlasti byla rozpoutána skutečná válka,“ řekl prezident Vladimir Putin ve svém proslovu a nepravdivě tvrdil, že válku na Ukrajině vyvolal Západ. „Odrazili jsme mezinárodní terorismus, budeme bránit obyvatele Donbasu a zajistíme naši vlastní bezpečnost. Rusko nemá žádné nepřátelské národy na Západě, ani na Východě,“ prohlásil.
Po dronovém útoku na Kreml, který ruské úřady označily za „pokus o atentát“ na Putina, provedla armáda cvičení komplexů Iskander, jednoho z nosičů taktických jaderných střel, a mluvčí Státní dumy Vjačeslav Volodin vyzval k reakci a „zničení kyjevského režimu“.
Vladimir Putin dal hned v prvních dnech války pokyn k převedení ruských jaderných sil na zvláštní režim bojové služby a rok po zahájení invaze de facto odstoupil od poslední smlouvy se Spojenými státy o omezení počtu jaderných hlavic. V březnu pak vydal prohlášení o rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku, přičemž běloruský vůdce Alexandr Lukašenko řekl, že by mohl získat strategické rakety.
Medveděv se také zmínil o jaderné válce, když například reagoval na podporu Ukrajiny ze strany NATO a USA. Na Telegramu tehdy napsal, že „porážka jaderné mocnosti v konvenční válce může vyvolat jadernou válku“.