Poté, co se objevily pochybnosti ohledně Putinovy poslední návštěvy Mariupolu, je tu nový záhadný příběh. Putin měl podle prohlášení Kremlu včera navštívit Cherson a Luhansk, dvě oblasti Ukrajiny, které anektovalo Rusko. Tam si měl vyslechnout hlášení velitelů z fronty. Ruští vojáci ustoupili z Chersonu koncem loňského roku a přišli o jediné regionální hlavní město, které se jim podařilo dobýt od napadení Ukrajiny.
Některé oblasti jsou však stále pod jejich kontrolou. Jenže to vypadá, že Putinova návštěva neproběhla tak, jak uvádí Kreml. Je z toho nová detektivka. Britská stanice BBC ověřila, že Putin skutečně navštívil chersonskou pobřežní oblast Heničensk. Otázka ovšem zní: kdy.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že návštěva se uskutečnila 17. dubna. Jenže záběry zveřejněné na kremelském webu Kremlu tomuto tvrzení odporují. Putin na nich oznamuje, že velikonoční svátky se „blíží“ a otevírá zlatou ikonu. Pravoslavné Velikonoce se přitom v Rusku slavily už o den dříve. Video na webových stránkách Kremlu pak bylo upraveno a Putinova slova o „přícházejících“ Velikonocích vystřižena.
Když se před měsícem Putin vydal do Mariupolu, aby pozdravil obyvatele, děkující mu „za osvobození“, rovněž to vyvolalo dohady, jak to s cestou bylo doopravdy. Tehdy se vůbec poprvé odvážil na okupovaná území, ale záhy se objevily spekulace, zda je na místě sám ruský diktátor, nebo jeho dvojník.
Na místo měl přiletět vrtulníkem a pak sám řídit auto, což působilo nečekaně. „Putinova ochranka by v žádném případě nedovolila tak blízké setkání s veřejností. Natož v Mariupolu,“ napsal na twitter novinář z The Economist Oliver Carroll.
Sám ruský diktátor otázku bezpečnostních rizik odbyl v chlapáckém stylu tím, že se v autě se nepřipoutal bezpečnostními pásy. „Je lepší mít možnost rychle vystoupit,“ okomentoval to. Naproti tomu začátkem dubna na veřejnosti promluvil někdejší Putinův bodyguard, který po svém útěku z Ruska popsal, že diktátor žije v ustavičném zajetí strachu a až patologicky dbá na svou bezpečnost. Vyhýbá se letadlům, cestuje speciálním obrněným vlakem, nepoužívá telefon ani internet a na cestách se skrývá v nedobytných bunkrech.