Nová vlna amerických sankcí namířená proti ruskému plynovodu Nord Stream II nabývá konkrétní podoby. Žádná z lodí, která by se podílela na jeho dostavbě, by se nesměla plavit ve vodách USA. Kromě toho by Spojené státy zmrazily majetek každé ze zúčastněných osob. Dva senátoři hodlají tyto sankce prosadit hned v příštím týdnu.
Šance, že senátor Ted Cruz a jeho kolegyně Jeanne Shaheenová popsané sankce prosadí, jsou slušné, neboť se Demokraté a Republikáni v této otázce shodují a oba tábory předmětný Putinův plynovod odmítají s tím, že státy Evropské unie by neměly zvyšovat svou závislost na ruském plynu.
Opožděnou americkou iniciativu vítá kromě Ukrajiny i několik zemí EU, Německo však sankce kritizuje. Podle německého deníku Handelsblatt se skutečně může podařit projekt tohoto ruského plynovodu úplně odepsat. Jakkoliv o tom zmíněný německý list psal v únoru právě v souvislosti s prvním balíčkem amerických sankcí, Putinův politický plynovod může zkrachovat i zásluhou směrnice EU požadující, aby provozovatelem potrubí byla jiná společnost než dodavatel plynu. Směrnice, již pomohlo prosadit několik zemí EU včetně Polska, se s nejvyšší pravděpodobností bude vztahovat i na diskutovaný projekt.
Nord Stream II měl být podle původních plánů dokončený už koncem loňského roku, což se z různých důvodů nepovedlo. Kreml se však k sankcím i směrnicím staví s předstíranou netečností. „Plány se nezměnily,“ citoval německý server Focus mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova a jeho vyjádření pro média. „Máme za to, že podobné snahy nejsou ničím jiným než pokračováním nekalého obchodu a jednáním, které naráží na mezinárodní právo,“ stěžoval si mimo jiné. „Náš postoj k těmto sankčním cvičením je známý. Je veskrze negativní,“ vyjádřil opovržení.