![Senátoři Jiří Růžička, Miloš Vystrčil (předseda senátu), Lumír Aschenbrenner a Pavel Fischer na brífinku po návratu z Tchaj-wanu](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/353585/Senat-2-1440x810-c.jpeg)
Senátoři Jiří Růžička, Miloš Vystrčil (předseda senátu), Lumír Aschenbrenner a Pavel Fischer na brífinku po návratu z Tchaj-wanu FOTO: ČTK
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
Průlomová cesta senátorů na Tchaj-wan měla nezvyklou dohru v České televizi. Ta náhle přerušila vysílání jejich bilančního brífinku po návratu a upřednostnila start volební kampaně KSČM, paradoxně nejostřejšího kritika této aktivity. Podobný přístup zopakovala i v hlavních večerních zprávách.
Senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem a se zástupci desítek firem se vrátili z týdenní návštěvy Tchaj-wanu. Vyvolala mohutný ohlas v mnoha světových médiích, kde Česká republika po dlouhé době rezonovala v pozitivních souvislostech. Český senát tím vyslal signál, že podporuje demokratické hodnoty a neskloní se před diktátem stále agresivnějšího čínského režimu. Jeho výprava je bezprecedentní i v zahraničním měřítku a ukazuje směr pro další evropské země.
Přeskupování investic
Výsledky cesty si pochvalují i podnikatelé, kterým otevřela dveře do nejvyšších pater exekutivy a dává jim příležitost k zesílení obchodní výměny. Tchaj-wan je jedna z nejinovativnějších ekonomik a už dnes v České republice investoval více než Čína, která hluboko zaostává za barnumsky vyvolaným očekáváním.
V době měnící se geopolitické situace, kdy řada zemí přehodnocuje ekonomické vazby s Čínou, přichází senátní návštěva Tchaj-wanu jako na zavolanou. S ohledem na porušení dohod ze strany čínského režimu v Hongkongu chce ostrovní země stáhnout až polovinu svých investic z pevninské Číny a přemístit je do jiných teritorií, včetně Evropy.
Celosvětový obchodní řetězec se bude přeskupovat, což je velká příležitost pro české podniky. Už dnes se hovoří o tom, že by nové investice Tchaj-wanu s vysokou přidanou hodnotou, využívající domácí spolupracující firmy, mohly dosáhnout desítek miliard korun ročně. Záleží však i na vládě, jak se k tomu postaví.
Ustřihnutí brífinku ve prospěch KSČM
O to podivnější je přístup České televize, která vysílala přímý přenos tiskové konference v senátu, jejíž účastníci seznamovali veřejnost se závěry cesty. V momentě, kdy předseda Česko-taiwanské obchodní komory Pavel Diviš vyzdvihoval nadstandardní výtěžnost cesty z byznysového hlediska, bylo ostrým střihem přerušeno vysílání. Uprostřed brífinku, uprostřed věty.
Následovaly pětiminutové zprávy a co je symbolické, bezprostředně poté navázal živý přenos ze zahájení krajské a senátní volební kampaně KSČM ve Svojšicích. Komunisté přitom patří vedle čínských představitelů k nejtvrdším kritikům návštěvy Tchaj-wanu, kterou považují za „facku Číně“. Vyzvali vládu, ať se od ní distancuje, a pokud tak neučiní ministr zahraničí Tomáš Petříček, měl by prý rezignovat.
„Říkají, že vyjadřují zájmy určité skupiny lidí, která bojuje za demokracii a za lidská práva,“ zmínil Vojtěch Filip delegaci senátu. „Ale vnímám je většinou tak, že většinou bojují za cizí zájmy,“ dodal předseda strany odjakživa řízené z Moskvy a dodnes kolaborující s autoritářskými režimy v Rusku a Číně.
Jaké jsou priority veřejnoprávní televize?
Náhlé přerušení brífinku senátorů vyvolalo hořkou pachuť a otazníky, proč se tak veřejnoprávní televize zachovala. Žádný zákon nebo interní předpis jí to nepřikazuje. Stalo se už nesčetněkrát, že v případě významné probíhající události byly krátké zprávy posunuty a brífinky politických stran vysílány s mírným zpožděním ze záznamu. Je to naprosto běžný a obhajitelný princip, kdy je zvažován význam překrývajících se aktivit.
Jaký signál vysílá Česká televize, když v živém vysílání upřednostnila zahájení volební kampaně KSČM před událostí nesrovnatelně zásadnějšího významu? Dává tím najevo svoje priority?
O tom, že nešlo o náhodu či ojedinělý lapsus editorů zpravodajství, ale o záměr, svědčí skutečnost, že reportáž o návratu z Tchaj-wanu byla téhož dne v Událostech, hlavních večerních zprávách České televize, zařazena až do druhé poloviny scénáře v 35. minutě vysílání s výrazně nižší sledovaností. Tedy mezi události druhořadého významu, na rozdíl od předřazené reportáže k zahájení kampaně KSČM.
Důsledky změn v Radě ČT?
K dokreslení absurdity tohoto počínání stačí ještě uvést, že komerční televize Nova zařadila v Televizních novinách zprávu z brífinku bilancujícího cestu na Tchaj-wan hned za zpravodajství o dynamickém vývoji koronaviru. O čem to vypovídá?
Vysvětlení se nabízí víc, žádné ale po zkušenostech z minulosti věcně neobstojí. Nejspíše se už projevují nové časy po změnách v Radě České televize, která zesiluje politický tlak na proměnu zpravodajství a publicistiky ve prospěch konglomerátu ANO, Hradu a KSČM.
Toto seskupení stojí společně s SPD za dovolbou posledních členů rady (Lipovská navigovaná Bobošíkovou, Veselý, Matocha, Bradáč), ale kabáty převlékají až na výjimky i ostatní. Odpůrci současného vedení České televize mají dnes v radě převahu a je to znát.
Do vysílání veřejnoprávního média, které bylo dříve velmi kritické vůči vládní moci, se stále častěji vkrádají prvky ustrašené autocenzury, alibismu, obrušování hran hlavně ve zpravodajství a nadbíhání zájmům vládnoucí garnitury. Toto zdaleka není jediný případ, podobných se v poslední době objevuje čím dál víc.
Upřednostněny zájmy KSČM
Jak je možné, že byly upřednostněny zájmy obskurní sedmiprocentní strany na pokraji parlamentní existence, nadále vyznávající příchylnost k nedemokratickým režimům a hodlající vyvést Českou republiku ze západního spojenectví?
Možná se vedení zpravodajství zaleklo a nechce jít do „zbytečných“ sporů s komunisty, kteří dnes mají díky toleranci Babišovy vlády větší vliv, než odpovídá jejich faktické voličské podpoře. Odkopávají se, jejich agresivita roste. Tímto pohodlným přístupem se Česká televize vyhne konfliktu, jelikož od opozičního senátu nic nehrozí.
To je velmi krátkozraký přístup, protože s jídlem roste chuť. Tlaky babišovsko-zemanovského bloku na publicistiku a už prakticky bezzubé zpravodajství České televize nepoleví. Naopak budou při vědomí viditelných účinků zesilovat.
V Interview ČT24 vystoupila eurokomisařka Věra Jourová, která odmítla čínský nátlak na předsedu senátu Vystrčila a další členy senátní delegace a na rozdíl od oportunistického premiéra Babiše ocenila, že nám pomohli „narovnat hřbety“.
„V diplomacii a ve vztazích mezi zeměmi rétorika, která má vyhrožovat a zastrašovat, absolutně nemá co dělat,“ reagovala na hrozby čínského ministra zahraničí, že za cestu na Tchaj-wan zaplatíme vysokou cenu. „Já si myslím, že když někdo připustí, že s ním někdo jedná jako s lokajem, tak se tím lokajem stane,“ dodala.
To by si mělo v přeneseném smyslu uvědomit i vedení zpravodajství České televize, pokud mu to tedy už není jedno.