Příběh o tom, jak DEZA z holdingu Agrofert premiéra Babiše nepracuje s kyanidy, a tedy nemohla otrávit desítky tun ryb v Bečvě, má další velkou trhlinu. Čerstvé informace o tom, kolik kyanidu DEZA vypustula do Bečvy v loňském roce. Podle zveřejněných dat v Integrovaném registru zněčišťování v loňském roce DEZA vypustila do Bečvy více než 93 kg kyanidu. To poněkud narušuje teorii mluvčího Agrofertu.
Krátce po záříjové otravě ryb v Bečvě tvrdil mluvčí Agrofertu toto: „Stoprocentně trváme na tom, že znečištění od nás nepochází. Už to potvrdila i inspekce životního prostředí. S kyanidy nemáme nic společného. Naše výrobní spektrum je zcela jiného charakteru.“
Jenže uvedený registr potvrzuje pravý opak. DEZA vypouští do Bečvy kyanid pravidelně. V roce 2019 přes 93 kg, v roce 2018 60 kg. V některých letech to bylo až 600 kg, například v letech 2006 a 2007. Europoslanec Alexandr Vondra už před několika dny uvedl, že DEZA s kyanidy pracovat musí, jinak by nemohla fungovat.
„Z běžně dostupných informací vyplývá, že DEZA sice kyanid nevyrábí, ale je nucena ho odbourávat, protože vzniká při zpracování dehtu a benzolu, který je pro ni klíčovou vstupní surovinou,“ konstatoval Alexandr Vondra ve svém rozboru otravy Bečvy. Pro deník FORUM 24 přiznal, že ho k hlubšímu zájmu o tuto katastrofu přiměl postup vyšetřování a okamžité vylučování premiérovy chemičky ze seznamu podezřelých.
Ani po více než dvou měsících není znám výsledek vyšetřování. Ten snad policie zveřejní do konce prosince. Na konci září 2020 uhynulo v Bečvě nkolik desítek tun ryb a dalších živočichů. První otrávené ryby rybáři našli několik stovek metrů pod výpustí z areálu chemičky DEZA.