Nové číslo Týdeníku FORUM vyhlašuje českou hvězdu komerčního fašismu. Hádáte správně. Stal se jí drzoun všech drzounů Tomio Okamura. Kdo jiný. „Přece bije do očí, že smyslem existence SPD (a předtím strany Úsvit) je ze všeho nejvíc finanční prospěch předsedy. Proto největším proviněním je příliš zkoumat stranické finance. Ideologie strany je spíš takové myšlenkové bahno. Hlásá se cokoli, co přinese hlasy (a peníze) od intelektově prostších vrstev. A ničemu z toho Tomio Okamura sám nevěří.“
Článek Jana Pánika Dálnice, dálnice, dálnice a rychlovlaky zavání optimismem. Dozvídáme se z něj, že základní síť dálnic v České republice by měla být hotová do deseti let. „Zbývá 700 kilometrů a myslím si, že ta vize nemusí být nereálná,“ prohlásil před časem ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nyní je rozestavěno přes 178 kilometrů dálnic, podle šéfa resortu se letos a v příštím roce otevře 130 nových kilometrů. Kéž by. Text doprovází přehledná mapa rozestavěných či plánovaných dálnic a vysokorychlostních železnic.
Pod názvem Pět životů Pavla Tigrida přinášíme portrét jednoho z nejvýraznějších českých veřejných intelektuálů, který před dvaceti lety odešel z tohoto světa. Začíná příznačně, těmito slovy: „… o Tigridovi dosud víme docela málo, ba se zdá, že jeho život je zahalen jakýmsi tajemstvím. Jeho osudy jsou židovským, českým, československým, evropským a západním příběhem rozbouřeného 20. století, v jehož hlubinách Pavel Tigrid rozhodně neutonul a zůstal svobodný všem běsům navzdory. Jistě i proto, že Tigridovou životní kotvou byla Boží jiskra, díky níž se ctí přestál všechny zvraty a pro mnohé se stal hrdinou a legendou.“
Přílohu Nová orientace v závěru čísla zpestřuje text Petra Hlaváčka, vracející se ke kdysi bezmála povinně dětské knize Čuk a Gek. Autorem příběhu o sovětských pionýrech z roku 1939 je bolševik, rudoarmějec a novinář Arkadij Gajdar, a Petr Hlaváček snadno dokáže, že spisek na své hrdiny prozrazuje ruskou imperiální mentalitu ukovanou staletími tyranie a represí.