Ministr financí, velkopodnikatel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se stále více zamotává do lží v případu Farmy Čapí hnízdo. V rozhovoru pro pořad Rozstřel na svém serveru iDNES.cz 20. října 2016 tvrdil, že tento projekt není vyšetřován Evropským úřadem pro boj proti podvodům OLAF.
Babiš uvedl, že na základě anonymních trestních oznámení byla „vyvolána atmosféra, že se něco vyšetřuje“. „OLAF nic nevyšetřuje!“, rozčiloval se Babiš. Jak si však Svobodné fórum ověřilo dotazem na Farmu Čapí hnízdo přímo u tohoto úřadu, některý z podniků patřících Andreji Babišovi (respektive koncernu Agrofert, který patřil a patří právě Babišovi) je již od konce ledna 2016 skutečně vyšetřován pro důvodné podezření ze zneužití dotací EU. K 24. říjnu 2016 vyšetřování stále probíhá. Vyšetřovatelé však nemohou uvádět podrobnosti, aby neohrozili možné další vyšetřování a případné návazné trestní stíhání.
Někteří troufalí lidé si myslí, že by ministra financí neměl dělat člověk, jehož firma je důvodně podezřelá, že podváděla, zvláště pokud řada indicií jasně nasvědčuje tomu, že se podezření nevztahuje na vrátného, nýbrž přímo na majitele firmy, v tomto případě Andreje Babiše.
Jiní, méně troufalí lidé, kteří si uvědomují, že ani důvodné podezření se nakonec nemusí potvrdit, se domnívají, že by takový politik měl aspoň říkat pravdu o vyšetřování své firmy.
Když se Babiš zapřísahal, že Farma Čapí hnízdo není evropskými vyšetřovateli z OLAF vyšetřována, buď lhal, nebo je ze stejného důvodu vyšetřována jiná jeho firma. Jiná možnost není. Která firma to tedy je, pane ministře?
Pokud o vyšetřování neví, tímto ho o něm informujeme. Nicméně úřednice Barbora Boschat z Babišova ministerstva financí si chtěla už v lednu 2016 tajně zjistit informace o případném vyšetřování koncernu Agrofert (Farmy Čapí hnízdo i skrytého lobbingu manažera Agrofertu). Informoval o tom server reportermagazin.cz. Protože má Babiš smysl pro humor, stala se tato úřednice o pár měsíců později na ministerstvu ředitelkou odboru pro analýzu a hlášení nesrovnalostí v rámci sekce „Finanční řízení a audit“. Jako první si toho všiml server Neovlivní.cz, který informoval také o kárných řízeních vůči jejím někdejším nadřízeným, jež na její počínání upozornili, i o dalších souvislostech.
Další lži v uvedeném rozhovoru se Babiš dopustil reklamním sdělením, že Čapí hnízdo je pro všechny. Podívejme se tedy na internetové stránky Farmy a každý sám posuďte, zda je tento projekt opravdu pro každého, nebo nás chtěl pan ministr pouze pobavit. Z malých pokrmů si dáme salát „Farma“ s kozím sýrem za 225 korun. Pak třeba slepičí polévku za 75 korun. Co říkáte na prso z kukuřičného kuřete jako hlavní jídlo? Stojí 360 korun. Chtělo by to ještě nějaký dezertík, viďte? Těžká volba. Vanilkový mascarpone krém je za 125 korun a čokoládová kostka za „baťovskou“ cenu 139 korun.
Co si dáme k pití? Venku už je chladno, tak co říkáte na čaj? Za 70 korun (tedy s výjimkou mátového a zázvorového, které jsou o 10 korun dražší). Ale děti by si radši daly Coca-Colu do třetinky také za 70 korun. Nebo už mohou malé pivo (Plzeňský Prazdroj) za 80 korun?
Tak to bychom měli. Kompletní oběd pro rodiče se dvěma dětmi tedy vyjde hrubým odhadem na 3500 korun bez spropitného. Samozřejmě dostanete účtenku z „on-line pokladny“ gratis.
Budete chtít zůstat s dětmi přes víkend? Dvě noci pro čtyři osoby, to máme podle dostupných údajů 17.600 korun, ale berte tuto částku jen jako přibližnou. Možná pan Babiš nabízí nějaké množstevní slevy a podobně.
Pan ministr se však v prvních sedmi minutách rozhovoru dopustil ohledně Čapího hnízda i dalších lží nebo dokonce neuvěřitelných lží. Tak třeba jako vždy předstíral, že projekt „všichni (…) kontrolovali a je to v pořádku“. Jenže mluvil o kontrolách, které probíhaly ještě v době, kdy hnízdo patřilo „nějakým majitelům“ skrytým za anonymní akcie. Pan ministr na speciálním sněmovním jednání k případu vyprávěl, že tehdy Farma Čapí hnízdo patřila dvěma jeho zletilým dětem a bratrovi jeho partnerky. Dokumenty, které by to dokazovaly, vzal bohužel (či snad spíš naštěstí?) vzal vítr, nebo se zkrátka někam propadly. Pan Babiš je nehodlá znovu zpětně vytvářet.
Jeho děti mohly mít nárok na evropské dotace určené pro drobné podnikatele, pokud ovšem nebyly jen dočasně nasazenými koníky, jejichž jediným úkolem bylo získat na své jméno dotace pro tatínka. Naproti tomu miliardář Babiš by na takové dotace jistě nárok neměl, jak asi každý chápe. Takže argument s dávno minulými kontrolami, kdy nikdo netušil, že dotace možná putují k panu Babišovi, je přinejmenším nepoctivý.
Jestli je projekt stále ztrátový, jak prohlašuje pan Babiš, nelze z účetní závěrky zjistit, protože se Farma pod jeho dohledem sloučila s jeho společností IMOBA. Pravdou je, že reálná hodnota Farmy zhruba před třemi lety, tedy v době, kdy ke sloučení došlo, činila pouze zhruba 350 tisíc korun, jak zjistilo Svobodné fórum. To je dost málo, když uvážíme, že základní kapitál byl na konci roku 2007 tehdejším (i současným) majitelem Andrejem Babišem navýšen na dva miliony korun a Farma, jak sám uvedl, získala později evropskou dotaci ve výši 50 milionů.
Dále Babiš v rozhovoru blafoval, že dotace z EU nepřinesly Farmě ani jemu osobně žádný prospěch. Peníze nepřinášejí prospěch pouze ve dvou případech: jsou‑li nesmyslně prošustrovány, nebo jsou‑li od Mefistofela a vykoupeny vlastní krví. Je pravda, že Babišovy děti a bratr jeho partnerky (pokud jim hnízdo v inkriminovaných letech opravdu patřilo), zdá se, zřejmě dostatečně nevyužili příležitost vytvořit za 50 milionů něco hezkého. Kdyby však dotaci z peněz evropských daňových poplatníků neobdrželi, propadla by se Farma ještě hlouběji. Nebyla to ale zřejmě zdaleka jen jejich chyba. Stali se zkrátka obětí celkového hospodářského propadu vyvolaného světovou finanční krizí.
Obrovské problémy Farmy souvisejí také s tím, že si vzala bankovní úvěr zhruba tisíckrát vyšší, než byla její výše uvedená reálná hodnota na přelomu let 2013–2014. Jak to, že jí banka tak vysoký úvěr (stovky milionů) poskytla? Zaručila se za ni totiž firma Andreje Babiše. Ten přitom podle svých tehdejších, později popřených slov vůbec netušil, že Farma patří jeho nejbližším příbuzným, jak uvedl pro týdeník Respekt. Budovy Farmy byly ovšem vystavěny na jeho pozemcích. Tuto podivuhodnou shodu náhod se údajně dozvěděl teprve později, jak připustil v televizi Prima. Veřejnosti ale nechtěl prozradit, kdo Farmu skutečně vlastní, aby ho ochránil. Ale před kým tedy chránil své děti? Před finančním úřadem? Před evropskými vyšetřovateli podvodů?
Na schvalování záruky za přemrštěný bankovní úvěr pro Farmu se tehdy v rámci své funkce v Babišově koncernu Agrofert podílel současný předseda poslaneckého klubu ANO (a bývalý krajský zastupitel za ČSSD) Jaroslav Faltýnek. V pořadu „Události, komentáře“ na ČT24 si však 14. března 2016 už nemohl vzpomenout, kdo byl tehdy majitelem Farmy. Přičetl to svému vysokému věku a děravé paměti. Celkové dluhy Farmy vůči Babišově společnosti IMOBA dosáhly k okamžiku sloučení zhruba 570 milionů korun.
Možná by někdo z toho všeho mohl mít pocit, že vrcholní představitelé ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek jsou sprostí lháři. Jejich voliči by vám však vysvětlili, že pan Babiš nelže, protože už si poctivou prací vydělal desítky miliard, a kdo tvrdí, že lže, rozhodně mu závidí.
Když se začátkem letošního roku provalilo, že s dotací asi něco nebylo v pořádku, věnoval Babiš v reakci na podezření oněch 50 milionů na dobročinné účely (do své Nadace AGROFERT). Alespoň to tvrdí. Pokud opravdu neoprávněně čerpal dotaci, může se stát vzorem pro všechny podvodníky. Každý podvodník by měl, pokud se na jeho podvody přijde, věnovat peníze na (vlastní) charitu a ještě si tím udělat reklamu na svůj projekt. Tyto peníze však Babiš jistě nevzal z Farmy, když tvrdí, že se jedná i nadále o ztrátový projekt.
Součástí svatební nabídky jídel a nápojů na Farmě je stránka „Pro naše největší nejmenší radosti“ s nabídkou jídel pro děti. Možná, že pouze došlo k prohození slov „největší“ a „nejmenší“. Možná, že menu napsal přímo pan Babiš a chtěl tím parafrázovat Evangelium podle Lukáše, kde se praví, že „kdo je nejmenší mezi vámi všemi, ten je veliký“. Ale stejně tak je možné, že se autoři prořekli.
Pro zájemce o hlubší pohled do hospodaření Farmy Čapí hnízdo: „Účetní přelet nad Čapím hnízdem aneb Andrej Babiš sám sobě věřitelem i dlužníkem“