Znepokojivá zpráva o tom, že se objevil nový kmen koronaviru, byla záhy utlumena dalšími prohlášeními odborníků. Jedni tvrdili, že se nová mutace sice šíří rychleji, ale smrtelnější není, druzí byli přesvědčeni, že vakcína bude účinná na všechny typy covidu-19. Po tiskové konferenci ministerského předsedy Velké Británie Borise Johnsona, kterou detailně sledoval deník Daily Mirror, se zdá, že obě ubezpečení neplatí zcela.
Podle Patricka Vallance, hlavního poradce britské vlády pro vědu, nyní existují tři zmutované kmeny koronaviru SARS-CoV-2. K tomu, jehož existence se prvotně prokázala v Londýně a jeho nejbližším okolí, přibyly ještě ty v Jižní Africe a Brazílii.
Ten „britský“ byl zdejšími vědci relativně brzy dobře identifikován a podařilo se i zjistit, zda je nebezpečnější než původní koronavirus. Podle epidemiologů ze Spojeného království měl hrozit pouze rychlejší přenos nákazy, a to o zhruba 30–70 procent. Nyní však podle Vallanceových slov není vše tak pozitivní, jak se zdálo.
Tři skupiny odborníků se v posledních dnech zaměřily na smrtelnost „kmenu z Kentu“. Podle jejich výzkumu je pravděpodobnost, že mutace covidu-19 zabije nakaženého člověka, o 29–91 procent vyšší než u koronaviru, který zasáhl svět počátkem loňského roku. Vallance hovoří o 13–14 mrtvých na tisíc nakažených oproti deseti úmrtím na původní „čínský“ vir.
Britští vědci navíc nepřinesli pozitivní zprávy ani o dalších mutacích covidu-19, tedy té jihoafrické a brazilské. Jak zaznělo na páteční tiskové konferenci, oba tyto kmeny mohou být odolnější vůči vakcínám, které se nyní používají k očkování.
Tím vzala za své tvrzení o tom, že na nově objevené kmeny bude vakcína fungovat stejně jako na původní koronavirus. Na mutaci z Kentu sice očkování zřejmě působí v deklarovaných 90 procentech, ale na ostatní typy účinkuje pouze v polovině případů.