Náčelník Generálního štábu Armády České republiky generál Aleš Opata navštívil montážní středisko společnosti Bell v Amarillu, kde se uskutečnilo setkání, při němž si prohlédl výrobní linku letounů H-1 pro Českou republiku. Symbolicky se podepsal na nosníky rozestavěných strojů.
Na cestě generála Opatu doprovázejí náměstek ministryně obrany František Šulc, vrchní praporčík AČR štábní praporčík Peter Smik, zástupce ředitele sekce rozvoje sil MO brigádní generál Petr Čepelka a zástupci projektového týmu systému H1.
„Po dvou letech pandemie jsme konečně tady. Výběr vrtulníků systému H1 byl správným krokem v modernizaci našeho letectva a spolupráce se společností Bell je rozhodně dobrá volba. Těším se na společný výcvik našich vojáků s piloty a techniky námořní pěchoty,“ uvedl během oficiálního setkání generál Opata.
Ve výrobní hale firmy Bell Textron je aktuálně ve výrobě prvních pět vrtulníků – tři bojové vrtulníky AH-1Z Viper a dva víceúčelové UH-1Y Venom. „Úzká spolupráce Spojených států amerických a České republiky je pro nás klíčová a nákup systému H1 je toho vhodným příkladem. Nekupujeme pouze vrtulníky, ale propojujeme i český a americký průmysl. Je to pevný vztah na příští třicet, čtyřicet let,“ komentoval návštěvu ve firmě Bell náměstek ministryně obrany František Šulc.
Do konce roku 2023 vyrobí společnost Bell pro českou armádu celkem 12 vrtulníků systému H1 (osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper). Souběžně do té doby budou cvičeni piloti a technici z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, odkud vrtulníky budou operovat. Nedávno zde také začala výstavba budovy vrtulníkového simulátoru. Mobilní výcvikový tým firmy Bell bude pak na základně cvičit místní personál po dobu dvou let, než si zcela osvojí systém provozu a údržby vrtulníků. Letouny Bell AH-1Z a UH-1Y nabízejí pokročilé schopnosti pro obranné mise a snižují nároky na údržbu a provozní zátěž díky své 85% shodnosti.
Setkání se zúčastnil také americký plukovník Vasilios Pappas, velitel projektové kanceláře PMA 276. „Klíčové slovo je pro mě určitě spolupráce. Těším se na náš společný výcvik u 303. letky USMC,“ konstatoval plukovník Pappas. Od července dvě desítky českých pilotů a pozemního technického personálu s jednotkou námořní pěchoty USA absolvují školení a společný výcvik na tyto typy vrtulníků.