Doslova na poslední chvíli zastavili noví ministři obrany a zemědělství podezřelou směnu pozemků mezi dvěma státními organizacemi. Na jedné straně Lesy ČR spadajícími pod ministerstvo zemědělství a na straně druhé Vojenskými lesy a statky, organizací, kterou spravuje ministerstvo obrany. Oba podniky si měly vyměnit právo hospodařit na desetitisících hektarech lesů po celé republice.
Směna, kterou v tichosti, bez veřejné debaty a bez více informací prosadila Babišova vláda, měla vejít v platnost od ledna 2022. Ale nestane se to. Na poslední chvíli akci zastavili noví ministři Jana Černochová a Marian Jurečka, který dočasně vede ministerstvo zemědělství.
Oba se dohodli, že směnu pozdrží, prozkoumají a smění jen skutečně nutné pozemky. „Jsem ráda za tuto dohodu, protože převod práva hospodaření mezi oběma státními podniky byl proveden bez jakékoli hlubší analýzy, nedošlo k nacenění pozemků, infrastruktury a podobně. Na to jsem ostatně upozorňovala ještě jako předsedkyně sněmovního výboru pro obranu. Dnešní dohodou získáváme čas, což je ve prospěch obou státních podniků,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
„Mám velké pochybnosti o této směně, která byla provedena za minulé vlády. Chci znát rozsah, důvod a okolnosti celé směny.
V některých případech jde totiž pouze o účelovou směnu, která vyvolává u odborné veřejnosti velké otazníky. Při výměně musíme zpřesnit pozemky tak, aby se na nich mohlo efektivněji hospodařit,“ řekl pověřený ministr zemědělství Marian Jurečka.
Převod Babišova vláda vysvětlovala tak, že je nutný pro boj s kůrovcem. Boj s kůrovcem v praxi znamená kácení lesů. Plánovaná transakce měla údajně vypadat tak, že Vojenské lesy a statky získají lesy, které není potřeba kácet, tedy jsou buď vykácené, nebo jde o listnaté porosty. Naopak lesy, které je potřeba urgentně kácet, měl získat podnik Lesy ČR. Těžba státních lesů stále stoupá, v loňském roce byla nejvyšší v historii. A teď ten rozdíl. Vojenské lesy a statky svěřené lesy těží a obnovují pomocí vlastní techniky a lidí. Lesy ČR si na těžbu najímají externí firmy. Nejvíce zakázek na těžbu od Lesů ČR získávají firmy Andreje Babiše.
Ve chvíli, kdy by Lesy ČR získaly do svého majetku 40 tisíc hektarů lesů, na kterých je podle minulé vlády potřeba řešit kůrovce (tedy kácet), na koho se Lesy ČR asi tak obrátí? Zdá se, že na Čapáku je teď další smutek.