Novinář Petr Holec na serveru Info.cz poměrně drsně a velmi neférově zaútočil na iniciativu Milion chvilek pro demokracii. Článek se jmenuje příznačně „Milion chvilek pro diktaturu“ a z dikce je jasné, jakou má Holec radost, že státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil svůj právní názor na kauzu Čapí hnízdo.
Holec píše: „Dalo se to čekat: jedním z hlavních motivů demonstrací Milionu chvilek proti premiérovi ANO Andreji Babišovi je jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, takže když ho teď žalobce Jaroslav Šaroch navrhl zastavit, má nejen šéf aktivistického spolku Mikuláš Minář velký problém. A vyřešil ho po svém: za justici sám demokraticky rozhodl, že případ prostě patří před soud. Z profesionálního aktivisty se tak rázem stal i žalobce.“
A pak Holec dospívá k názoru, že iniciativa Milion chvilek pro demokracii prosazuje „diktaturu ulice“, v níž prý demokratickou justici bude suplovat hlas lidu.
To, co Mikuláš Minář napsal, je prostě pravda. Když se kauza Čapí hnízdo nedostane před soud, tak si bude značná část veřejnosti, nejméně polovina národa, myslet, že vyšetřování této kauzy bylo zameteno na základě nátlaku a manipulace. A je to také naprosto pravděpodobné. A nazývat státní zástupce „demokratickou justicí“, jak to Holec činí, je směšné. Na samotných žalobcích není demokratického či nedemokratického v podstatě nic. Je to prázdná floskule.
Minář vůbec nevyzýval k žádné diktatuře ulice. Je to hanebný blábol, který je typický pro špinavce Ovčáčkova ražení a Holec do této sorty už dávno patří. Prezidentův mluvčí používá přesně takovou lživou manipulaci, když dělá z organizátorů demonstrací zloduchy, kteří chtějí rozpoutávat násilí.
Jinou otázkou ale je, zda bylo šťastné, když organizátoři protestů vsadili tolik na státní zástupce a na obranu údajně nezávislé justice. Zda je, nebo není justice nezávislá, se nelze dost dobře přesvědčit. Řekněme, že soudci do značné míry nezávislí jsou. Státní žaloba ale z povahy věci nemůže být zcela nezávislá, nestranné má být její rozhodování v konkrétní věci.
V naší zemi se odehrává tolik děsivých procesů, kvůli nimž bychom měli protestovat od rána do večera. Především je to obrovská a nepřijatelná kumulace moci v rukou Andreje Babiše. Pak je to skutečnost, že Babiš zničil Čechům dobrá a svobodná média a udělal z MF DNES a Lidových novin hloupou parodii na noviny. Protestovat by se mělo proti tomu, jak vláda nechá prezidenta zesměšňovat Českou republiku na mezinárodním poli. Je třeba maximálně protestovat proti komunistickému vlivu na chod státu. Jinými slovy, akcent na jednu kauzu a na nezávislou justici nesmyslně sází celou obranu liberálního zřízení na jednu kartu a jen do jedněch rukou, do rukou nějakých prokurátorů. Spoléhat se v této zemi právě na prokurátory je bohužel zcela nepraktické a je to téměř jistě odsouzené k prohře. A žádný zákon, který prosazuje iniciativa Rekonstrukce státu, s tím nehne, protože vůbec nejde o podstatu věci.
Holec je symbolem módního novinářského cynismu, který shazuje každého, komu záleží na civilizovaném liberálním prostředí. Už pojem „aktivismus“ používají propagandisté babišismu-zemanismu jako tu nejhorší možnou nálepku, neboť optimální chování pracujících v Babišově České republice je přeci pasivismus.
Vždy, když jde o samotnou podstatu svobodné společnosti a obranu veřejnosti před nepřiměřenou mírou politické moci, je zcela správným občanským postojem aktivismus. Aktivní obrana svobody.