Rozbor článků novináře Marka Přibila, jenž byl zachycen na nahrávkách, jak domlouvá načasování textů proti ČSSD s (tehdejším) majitelem MF Dnes Andrejem Babišem, ukazuje, že se sociálním demokratům ve svých textech věnoval se zvláštním zaujetím.
Zveřejněné nahrávky dokládající ovlivňování obsahu MF Dnes, i záznamy, kde se Babiš a Přibil baví o živých spisech a načasování textů před sjezd ČSSD, jen prohloubilo současnou vládní krizi. Kdo je autorem nahrávek se zatím neví.
HlídacíPes.org analyzoval Přibilovy texty jež v MF Dnes publikoval od svého nástupu do Babišova deníku až do zveřejnění inkriminované nahrávky. Celkem jde o více než 200 článků, především glos.
Zatímco na počátku se soustředil hlavně na oblast školství a zdravotnictví, v uplynulém roce je už patrné zacílení na ČSSD, na premiéra Bohuslava Sobotku nebo na jeho přítele, právníka Radka Pokorného.
Ve svých komentářích se Přibil opakovaně opírá také do lobbisty z PR agentury Bison & Rose Miloše Růžičky, jenž stejně jako Radek Pokorný bývá terčem kritiky Andreje Babiše.
„Lobbista Růžička a advokát Pokorný dokázali ve spojení s politikem Bohuslavem Sobotkou ovládnout politiku, byznys i média. Trio je synonymem úspěchu, ale i bezskrupulóznosti,“ napsal Přibil v MF Dnes v únoru loňského roku v komentáři „Zlatá vejce Sobotkových dravců“.
O Andreji Babišovi psal Přibil pouze dvakrát. Jednou ve věci stížností na EET a v druhém případě v souvislosti se vznikem centrálního úřadu pro ministerské úředníky.
V článku o centrálním úřadu Přibil kupříkladu píše, že Babiš musí počítat s odporem, protože jeho plán připomíná budování firmy, „což leží mnoha lidem v žaludku“.
Talentovaný pan Přibil
Čtyřicetiletý Marek Přibil, jenž v minulosti pracoval v časopisu Týden či deníku Právo, nastoupil do MF Dnes v únoru 2015.
K jeho textům podrobněji:
Vyjádření Marka Přibila ke kauze nahrávky, na které domlouvá vydání článku s Andrejem Babišem. Zdroj: Facebook Marka Přibila
Zpočátku psal především o situaci ve školství a zdravotnictví. Na jaře 2015 se zaměřil na působení tehdejšího ministra školství Marcela Chládka (ČSSD).
Přináší informace o jeho údajné šikaně podřízených, sérii textů o něm zakončuje po ministrovu odvolání článkem s titulkem „Jekyll a Hyde z ČSSD odchází“.
Intenzivně se ČSSD začíná věnovat na podzim téhož roku. V říjnu publikuje hned několik článků týkajících se Radka Pokorného, právníka a přítele premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Pokorného si poprvé všímá v souvislosti se sporem Českých drah se společností Škoda Transportation. Na toto téma publikuje článek s názvem „Miliardový střet zájmů“.
Právě tuto společnost a angažmá právníka Pokorného opakovaně používá i Andrej Babiš – v argumentaci proti Bohuslavu Sobotkovi.
Ve stejném měsíci tiskne MF Dnes Přibilovi další text zacílený na premiéra Sobotku a právníka Pokorného s titulkem „Sobotkův přítel versus Česko“. Následovaný článkem „Ťok zatnul tipec byznysu Sobotkova přítele Pokorného“.
„Ti, kteří volili ČSSD ze skepse nad správou země pod kuratelou ODS, dosáhli jen toho, že duo Topolánek–Dalík nahradil dravější a sofistikovanější tandem Sobotka–Pokorný.“ Těmito slovy Přibil v listopadu 2015 uzavírá sérii textů o angažmá Pokorného v článku s názvem „Talentovaný pan Pokorný“.
Lživé texty
Posléze Přibil svou pozornost přesouvá na ministra vnitra Milana Chovance.
Hned na počátku roku 2016 přináší glosu s titulkem „Chovanec by se měl omluvit“ následovaný článkem o tom, že „Sobotkovi lidé koupili podezřele levně hotel“.
Podle textu měl lobbista Miloš Růžička spolu s dalšími společníky pod cenou koupit hotel z dědictví OKD, na jehož privatizaci dohlížel dnešní premiér Bohuslav Sobotka.
Agentura Bison & Rose Mafru, jakožto vydavatele MF Dnes, za zmíněný článek zažalovala. V tomto sporu nebylo dosud rozhodnuto, nicméně minimálně tři Přibilovy texty z minulosti byly soudem označeny za lživé.
Přibil posléze vydává další komentáře vyznívající pro ČSSD negativně, například „Vzkaz z ČSSD: Nerespektujte soud“ či „Zlatá vejce Sobotkových dravců“. V tomto textu uvádí, že lobbista Miloš Růžička a advokát Radek Pokorný ovládli ve spojení s Bohuslavem Sobotkou politiku, byznys i média.
„Trojice mladých mužů dokázala to, co se povede v divokých vodách byznysu málokomu – ovládnout tuto zemi,“ píše Přibil v MF Dnes vlastněné Andrejem Babišem.
Turbozelinář a dalajláma
Následně se Přibil soustředí na Chovancovu reformu policie. Do ČSSD se strefuje i v článcích, které na první pohled nemají se sociálními demokraty nic společného.
„Třetí legitimní dotaz zní: Nebyla za reformou živá kauza dotýkající se politiků, třeba z ČSSD, či policejních špiček, již Šlachtův ÚOOZ, dnes ochromený, vyšetřoval?“ píše například v textu z loňského června s titulkem „Útvar odposlechů je příkladem, kam vede reorganizace“.
Nebo pak v článku „Proč je stávka praktických lékařů nebetyčná drzost“ útočí pro změnu na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), kupříkladu slovy „české zdravotnictví dlouhodobě potápí, považuje hrozby praktických lékařů stávkou za předvolební vydírání milionářů“.
Pomyslná střelba do řad sociální demokracie z Přibilovy strany pokračovala i ke konci loňského roku, kdy mu MF Dnes vydává článek s titulkem „Ministr vnitra Chovanec aneb ,turbozelinář‘ z Plzně“.
V textu „Prázdné fráze v Rudolfinu“ pak kritizuje přímo premiéra Sobotku za jeho neochotu setkat se s dalajlámou. „Co by tomu asi řekl jeho nejlepší kamarád, jistý právník, jenž zastupuje v Česku čínské obchodní zájmy, že?“ naráží Přibil v textu opět na vliv advokáta Pokorného.
V listopadu naopak otevřeně hájí práci ministra dopravy Dana Ťoka z ANO. „Včerejší schůzku s premiérem ustál, nicméně tlak na jeho výměnu ze strany Bohuslava Sobotky a ČSSD se nezmírní. Z jistého pohledu jde však spíše o politické hry než o objektivní kritiku ministrovy práce,“ píše Přibil v článku s titulkem „Ať Ťokovu práci posoudí řidiči“.
Za Babiše!
S přelomem loňského roku Přibilovy texty stále více připomínají politické výroky jako z dílny hnutí ANO. V prosinci publikuje text „Chovanec: strážce pořádku, či šmírák?“ ve kterém píše o centralizaci moci a klade otázku „proč se to děje rok před sněmovními volbami“.
Letos v lednu pak v MF Dnes vychází článek, který už přímo působí jako pamflet na obranu vlastnictví médií Andrejem Babišem. Ostatně už samotný titulek: „Takže ČSSD i KSČM můžou vlastnit média“ vybočuje z řady.
„Fraškou je, že norma nedovoluje členům vlády vlastnit papírová média (narážka na Andreje Babiše a vydavatelství Mafra, pozn. red.), ale internetová ano, či že jí nijak nevadí úřad pravdy pod ministerstvem vnitra. A to je přece ryzí mediální agenda řízená ministrem ČSSD a placená z peněz daňových poplatníků. To také není střet zájmů, zvlášť před volbami?“
V únoru oprašuje téma Chovanec textem „Jak si Chovanec ohlídá volby“. V mezičase ale Přibil v článcích kriticky píše i o opozičních stranách jako TOP 09, Zelení či o STAN.
Poslední článek se zacílením na ČSSD vyšel Přibilovi v MF Dnes v půlce letošního dubna. V glose „Propadák političky Valachové, matky české inkluze“ kritizuje sociálně demokratickou ministryni školství.
„Vždy záleží a záležet bude výlučně na rodičích, jak se bude jejich dítě vyvíjet. A jestliže se to bude snažit české ministerstvo školství či ČSSD změnit direktivním úředním výnosem, bude čím dál víc rodičů proti“.
Další Přibilovy texty proti sociální demokracii už v MF Dnes nepřibudou. Vedení listu dalo novináři minulý týden po zveřejnění nahrávky, na které domlouvá vydání textů s Andrejem Babišem, výpověď.
Analýza vyšla na webu HlídacíPes.org.