Novináři z předních médií a zpravodajských agentur, včetně New York Times, AP, Reuters a CNN, během teroristického útoku Hamásu 7. října doprovázeli útočníky z Pásma Gazy a kamerami dokumentovali páchané zločiny. Zprávu přinesla organizace HonestReporting, která se zabývá sledováním médií. Vynořují se otázky, zda novináři o útoku věděli předem.
„Organizace, která se snaží odhalovat protiizraelskou zaujatost zahraničního tisku, ve svém vyšetřování vznesla závažné etické otázky týkající se přítomnosti těchto fotografů po boku teroristů Hamásu. Mimo jiné se nabízí otázka, zda fotografové o záměru provést masakr věděli předem a jak se na místo dostali tak rychle. Dovolil jim Hamás, aby tam byli? Měli tito reportéři povolení vstoupit do Izraele po boku teroristů? Informovali fotografové své redaktory o tom, že doprovázejí teroristy při provádění útoků na Izraelce?“ píše The Jerusalem Post.
Podle zjištění organizace fotografové zblízka zdokumentovali únosy civilistů a vojáků, útok na tank a lynčování vojáka izraelské armády. Kromě toho nezávislý novinář CNN odvysílal záběry hořícího tanku a doprovázel teroristy do Gazy.
„Agentura AP neměla o útoku ze 7. října žádné předběžné informace,“ uvedla mluvčí AP Nicole Meyerová. „Úkolem AP je zachycovat zprávy a záběry z událostí, které se dějí po celém světě, a to v jakémkoli okamžiku, i když jsou hrozné a zahrnují oběti. AP používá fotografie od externích spolupracovníků z celého světa, včetně Gazy.“
„Pokud skutečně zástupci tiskových agentur a významných sítí věděli o očekávaném masakru předem, vyvolává to především obavy ze spoluúčasti na zločinu nebo z neschopnosti zabránit vraždění,“ prohlásil Jeruzalémský tiskový klub. „Vyšetřování klade obtížné etické otázky nejen o chování osob na místě, ale také o chování vedení sítí a zpravodajských agentur. Otázkou je, zda o záměru Hamásu věděli, a přesto mu dali tichý souhlas.“
Izraelský ministr komunikací Šlomo Karhi se ve čtvrtek v souvislosti s touto zprávou obrátil na CNN, Reuters, New York Times a AP.
„Závažnost situace vyžaduje rychlou a důkladnou reakci. Nyní nastal čas, aby se jednotlivci, novináři, instituce, odbory a organizace na celém světě jasně rozhodli. Musíme se rozhodnout, zda budeme stát na straně života a dobra, nebo na straně zvráceného terorismu, nelidskosti a zla,“ sdělil ministr.
„Na teroristickém útoku se doslova podíleli,“ komentuje zjištění ruský exilový novinář Alexandr Něvzorov. „Navíc o něm věděli předem a byli vysláni na ‚pozice‘ ještě před jeho zahájením 7. 10. 23. Na fotografii je novinář, který pro CNN pokrývá Gazu. Vzpomínáte si na video s hořícím tankem? Podívejte se, kdo ho líbá. To je jeden z vůdců Hamásu, Jahwya Sinwar. Hamas vyhrál mediální válku proti Izraeli tím, že oklamal svět,“ píše Něvzorov.