Spojené státy usilovně pracují na propuštění novináře Evana Gershkoviche i dalších Američanů, kteří jsou nespravedlivě zadržováni v zahraničí. Na sobotní večeři pořádané sdružením zpravodajů v Bílém domě to řekl americký prezident Joe Biden.
„Svobodný tisk je pilíř, možná ten hlavní pilíř svobodné společnosti, nikoliv její nepřítel,“ začal Biden v nezvykle vážném tónu proslov, který se jindy celý nese v odlehčeném duchu a bývá plný vtípků hlavy státu na adresu médií i sebe sama.
„Všichni, nejen já, jsme s vámi,“ pronesl pak k rodině Gershkoviche, kterého od konce března zadržuje Rusko. Je to první takový případ v rusko-amerických vztazích za téměř 40 let. Biden také ocenil odvahu jedenatřicetiletého novináře, kterému kvůli obvinění ze špionáže, které důrazně odmítá, hrozí až 20 let odnětí svobody.
„Pracujeme každý den na tom, abychom dosáhli jeho propuštění,“ ujistil osmdesátiletý prezident, kterého novináři několikrát ocenili potleskem. Zmínil i další Američany, kteří jsou podle Washingtonu nespravedlivě zadržováni v zahraničí, ať už je to novinář Austin Tice, který je od roku 2012 v Sýrii, nebo bývalý voják Paul Whelan, který je od konce roku 2018 vězněn v Rusku.
„Novinařina není zločin. Evana a Austina by měli okamžitě propustit spolu s každým dalším Američanem nespravedlivě zadržovaným v zahraničí,“ prohlásil Biden, podle něhož Američané nikdy neztrácejí naději. Jejím symbolem je podle něj i basketbalistka Brittney Grinerová, jejíhož propuštění z Ruska se od loňské večeře korespondentů podařilo dosáhnout.
Tón, v jakém se nesly první minuty, byl velmi odlišný od loňska, kdy Biden novináře přivítal slovy o tom, jak rád je, že tu může být „s jedinou skupinou Američanů, která má nižší podporu veřejnosti než já“.
V další části svého projevu už se ale Biden vrátil k tradici a dělal si legraci ze svého věku, občasné neochoty odpovídat na otázky i z novinářů samotných.