(Kosmonautix.cz) Podle posledních odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) je na světě v současné době kolem 40 miliónů lidí drženo v porobě. Najít je je obtížné, vzhledem k tomu, že tito lidé jsou často skrýváni, zejména před dohledem jednotlivých států (i když existují i otrokářské státy). Doreen Boyd, docentka geografie na Univerzitě Nottingham, odhaduje, že známky o otrockých podmínkách asi jedné třetiny z nich jsou zjistitelné pomocí sledování z vesmíru (ať již to jsou trvalejší šrámy v krajině kolem cihelen nebo ilegálních dolů nebo obrysy přechodných táborů na zpracování ryb).
Doreen Boydová vzpomíná na své první setkání se snímkem dálkového sledování Země, na kterém našla stopu indikující otrokářství. Satelitní snímek z roku 2017 oblasti Rádžastánu v Indii obsahoval hnědý ovál, který vypadal jako zaprášený trakt nějaké střední školy. Ale nebylo to nic tak nevinného – byla to cihelna, jedna z desítek tisíc, které jsou rozesety v jižní Asii (a které jsou známé častým vynucováním práce). Boydová, ředitelka datového programu v laboratoři práv – Rights Lab univerzity v Nottinghamu (UK), si tak potvrdila, že satelitní snímky ji mohou napomoci zaznamenat cihelny a umožnit jednotlivým organizacím na zemi zacílit na případné otrokáře v těchto místech. Říká: “Nemůžete sice vidět otrokářství přímo, ale můžete je (podle snímků) odhadovat”.
Boydová nyní využívá k urychlení prací umělou inteligenci. Jako pilotní projekt ona a její kolegové z Rights Lab využívali k identifikaci cihelen lidských dobrovolníků, kteří provádějí vizuální kontrolu satelitních snímků (a učili tak AI). Oválný tvar velkých pecí, někdy až 150 m dlouhých, a jejich komíny jsou příznačné a zjistitelné i z kosmu. Boydová říká: “Nemůžete si je s ničím splést”. Strojový algoritmus cihelny nyní již dobře rozezná. Minulý měsíc v časopise Remote Sensing, popsala spolu se svými kolegy, že jejich algoritmus byl schopen správně rozeznat 169 ze 178 cihelen v jedné oblasti Radžastánu v datech Google Earth (která využívá snímky firmy DigitalGlobe).
Společnost Planet provozuje asi 150 malých satelitů, které každodenně snímají povrch kontinentů. Snímky mají nižší rozlišení, než ty od DigitalGlobe, ale jejich frekvence otevírá možnosti identifikovat změny probíhající v čase…
Z vesmíru můžete pozorovat sklizeň bavlny v Turkmenistánu a, na základě toho, jak rychle bavlna mizí z polí, lze dobře odhadnout, jestli ji odvezly stroje nebo to bylo odklizeno ručně. Na pomezí Indie a Bangladéše lze nalézt krevetí farmy a tábory, kde se zpracovávají ryby, které často využívají otrockou práci na klučení mangrovníků – a změny vyvolané těmito pracemi mohou satelity zachytit.
Celý text článku Romana Vyhnánka Otrokářství viděné z vesmíru můžete číst na webu Kosmonautix.cz ZDE.