Jako každý rok je před půlnocí 31. 12. v ruských televizích vysílán tradiční projev prezidenta země. Jedná se stejně jako u nás o nejdůležitější poselství hlavy státu k občanům, které naznačuje, jakým směrem se bude ubírat politika v dalším roce.
Vladimir Putin začal tradičně. Rozhovořil se o důležitosti rodiny a potřebě postarat se o své blízké a přátele. Ruský prezident ví, o čem mluví, neboť svou rodinu se mu podařilo zaopatřit majetkem ve výši 522 miliard korun, což je mimochodem desetina státního rozpočtu Ruské federace.
Jako obvykle vyzdvihl všechny, kteří v předvečer Nového roku pracují. Na prvním místě jmenoval příslušníky vojenských sil. Aby také ne, když od jeho nástupu k vládě Rusko mělo podíl na čtyřech ozbrojených konfliktech: druhá válka v Čečensku, vpád do Gruzie a na Ukrajinu a konflikt v Sýrii. Celkový počet obětí těchto válek není možné přesně zjistit, jelikož se jedná o státní tajemství. Ale jen na Ukrajině počet mrtvých již přesáhl deset tisíc.
Protože „nezištná láska k vlasti násobí ruské síly“, prezident Putin by rád poděkoval všem „kteří věří v sebe a v naši zemi a za důvěru“. Přeloženo: za důvěru v jeho vládu, protože v březnu letošního roku Rusko čekají prezidentské volby. Kromě matadorů prezidentského klání se o úřad chtěl ucházet i Alexej Navalnyj, mediálně nejhlasitější oponent současného prezidenta. V loňském roce se mu podařilo dostat do ulic nebývalé množství Rusů a oslovit převážně mladé lidi, kteří mají pocit, že jejich budoucnost v rodné zemi je nejistá. Navalnyj a jeho organizace postupně odkryli korupční skandály oligarchů i čelních představitelů vlády (film o rozsáhlém majetku premiéra Dmitrije Medveděva byl spouštěčem pro největší demonstrace od znovuzvolení Vladimira Putina do čela země) a zahájil rok demonstrací proti korupci a za spravedlivější přerozdělování bohatství země. Ač je silně nepravděpodobné, že by Navalnyj získal tolik hlasů, aby ve volbách současnou hlavu státu porazil, bylo mu na sklonku roku 2017 definitivně znemožněno kandidovat rozhodnutím ruské Ústřední volební komise. Rozsudek, proti kterému se opozičník odvolal, se zakládá na článku ústavy, která znemožňuje kandidovat lidem, kteří byli odsouzeni podle platných ruských zákonů k trestu odnětí svobody.
Vladimir Putin dále přeje „všem lidem a všem rodinám, aby v jejich životech prošly změny k lepšímu… všem přeji úspěchy a štěstí“. Zcela jistě tím prezident Ruské federace měl na mysli i zlepšení podmínek pro ruské občany hlásící se k LGBT komunitě. V březnu loňského roku se totiž na veřejnost dostala svědectví, že v Čečně probíhají organizované hony na gaye, kteří jsou mučeni a zavíráni do speciálních vězení, v důsledku čehož došlo i k několika úmrtím. Stejně tak měl jistě na mysli i zlepšení podmínek v ruských věznicích a zastavení mučení vězňů, o čemž se veřejnost mohla mimo jiné dozvědět z medializované kauzy Ildara Dadina.
A když už jsme u přání všeho nejlepšího a úspěchů, tak samozřejmě nesmí chybět přání „míru a rozkvětu našeho velikého Ruska“. O válkách již byla řeč výše, ale přání míru jistě potěší nejen všechny „zelené mužíčky“, kteří válčí na východě Ukrajiny nebo působí na Krymu. Podle ekonomických ukazatelů Rusko od zavedení sankcí zažilo v loňském roce nejmenší pokles HDP. Reálně to ovšem znamená, že mzdy stále klesají a zboží zdražuje.
V letošním projevu se Vladimir Putin obezřetně vyhýbá všem politickým tématům. Nehovoří o zahraniční politice ani o ekonomice. Mluví o důležitosti rodinných vazeb a přátel, víře v dobro a neslibuje „světlé zítřky“. Zmiňuje dokonce, že „díky moderním technologiím můžeme své city sdílet i s těmi, kteří se nacházejí tisíce kilometrů od nás“. To je ale novinka. Prezident Ruska se snaží působit jako postava, která sjednocuje všechny lidi největšího státu světa, avšak ve skutečnosti rozděluje. Na jedné straně hovoří o soukromé sféře, na druhé o veřejné. A mezi nimi je tlustá zeď. Novoroční poselství je jasné: starejte se o svou rodinu, protože to je přece to nejdůležitější, a politiku přenechte těm, kteří jí rozumějí. Potom bude vše, jak má být.