Po dnešní zprávě o úmrtí předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliho se otevřela diskuze, kdo bude jeho nástupcem. Prozatímní předsedkyní se během dneška stala maltská politička Roberta Metsola. Právě ta by s téměř stoprocentní jistotou měla být podle Tomáš Zdechovského (KDU-ČSL) zvolena nejvyšší představitelkou EP. Za favoritku ji považuje i pirátský europoslanec Marcel Kolaja.
Dosavadní první místopředsedkyně europarlamentu Roberta Metsola byla podle vnitřních předpisů EP jmenována prozatímní předsedkyní. Sněmovna bude o Sassoliho nástupci hlasovat příští týden.
„Jistota, že se kolegyně Metsola stane předsedkyní Evropského parlamentu, je devadesátidevítiprocentní. Už si na ni ani nejde vsadit, je to prakticky jeden kurzovní lístek,“ řekl deníku FORUM 24 Tomáš Zdechovský. Jeho kolega Marcel Kolaja je v této otázce zdrženlivější a dle svých slov „nechce předbíhat výsledky volby, i když Roberta je velkou favoritkou“.
Zastánkyně LGBTQ komunity, odpůrkyně potratů
Roberta Metsola je svým vzděláním právnička specializující se na evropské právo. V roce 2012 byla právní poradkyní vysoké představitelky pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonové. Europoslankyní byla zvolena v roce 2013. Malťanka ve svých rozhovorech hájí rovnost žen a práva LGBTQ komunity. Některé názory prozatímní předsedkyně se ale v minulosti zařazovaly i mezi velmi kontroverzní. Jednalo se především o její kritické pohledy na dobrovolné přerušení těhotenství.
Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) ale upozorňuje na složitost a nejednoznačnost této otázky: „Roberta je členkou maltské konzervativní politické strany. I když jako jednotlivec můžete mít jiný názor než většina spolustraníků, budete spojován s tím názorem, jenž je v daném uskupení převládající. Ona to tak neprožívá.“
Niedermayer je současně rád, že Roberta Metsola „rozumí potřebě kompromisu a dohody“. Dále český europoslanec upozorňuje i na její politickou zkušenost, již mj. nasbírala jako opoziční politička na Maltě. „Tehdy stála proti tamní sociální vládě, která byla zapletená do úmrtí novinářky,“ dodává Niedermayer a doplňuje vzpomínku na Davida Sassoliho. „Byl to skvělý předseda, nadstranický a důstojný,“ říká europoslanec za TOP 09.
Vzpomínka českých europoslanců na Davida Sassoliho
Na zesnulého předsedu Evropského parlamentu pro FORUM 24 zavzpomínal i europoslanec Marcel Kolaja. „Byl to Evropan tělem i duší. Parlament se snažil demokratizovat a já budu vzpomínat jak na jeho práci, která odrážela tyto hodnoty, tak i na jeho smysl pro humor.“
Osobnější vzpomínku má i Tomáš Zdechovský. „Vzhledem k tomu, že mluvím italsky, často jsme spolu komunikovali. Mnohdy jsme neřešili jen politické otázky, ale došlo i na osobní témata, bylo to vždy srdečné setkání.“ Europoslanec za KDU-ČSL si vybavuje i poslední setkání s velikánem evropské politiky. „Bylo to v listopadu minulého roku. Na otázku, jak se cítí, odpověděl s úsměvem, ale realisticky, že bylo i lépe.“
Pirátský poslanec Mikuláš Peksa v odpovědi na dotaz, jak bude vzpomínat na Davida Sassoliho, připomněl událost z jara 2020; tehdy se jej někdejší předseda Evropského parlamentu zastal, když byl napadnut Andrejem Babišem (ANO).
Tehdejší premiér v té době čelil obvinění ze strany EP, které se týkalo jeho střetu zájmů. Informaci přinesl zpravodajský web ČT24. Čeští členové kontrolního výboru Evropského parlamentu, kam spadá právě Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa, byli Babišem označeni za vlastizrádce. Na základě této skutečnosti začali oba europoslanci dostávat stovky výhrůžek smrtí.
„V tomto ohledu bych chtěl vyjádřit značné znepokojení týkající se osobních útoků namířených na některé členy výboru pro rozpočtovou kontrolu tohoto parlamentu v souvislosti s daným případem. Kvůli nepřijatelným provokacím je jeden člen Evropského parlamentu a jeho rodina stále pod policejní ochranou. Jistě pochopíte, že tyto případy bedlivě sleduji a jsem připraven aplikovat všechny postupy, které máme k dispozici, abych ochránil integritu volených členů tohoto parlamentu,“ napsal tehdy Sassoli. Někdejší český premiér se za svá slova později omluvil.
„Velice si jej vážím. Jsem mu velkým dlužníkem a mrzí mne, že mu to již nemám jak oplatit,“ ukončuje svoji vzpomínku Mikuláš Peksa.