Server Evropské hodnoty vydává Přehled dezinformačních a manipulativních webů. Jedná se o seznam serverů a platforem, které pravidelně vypouští nepravdivé informace, hoaxy, manipulace či píšou PR články na objednávku (jako například prokazatelně Parlamentní listy). V lednu 2017 přibyl další takový server, který do tohoto seznamu patří, jedná o „informační“ web Středoevropan.cz.
Web vede bývalý neonacista a sparťanský chuligán Filip Vávra. Ten založil v roce 2000 legendární neonacistickou skupinu Národní Odpor Praha. V lednu 2017 Vávra spustil zpravodajský web Středoevropan. Sám Vávra tvrdí, že „úzkostlivě dodržuje citace na originální zdroje“. To ovšem ve světle „novinařiny“ je zásadní problém. Je dobré dodržovat originální zdroje, ale je dobré si i fakta od originálních zdrojů ověřovat a to Vávra nedělá.
Příkladem takové neověřené zprávy bylo, že stránka Středoevropan.cz jako první vypustila informaci o útoku v Brně, v které údajně měli figurovat žadatelé o azyl (tedy uprchlíci). Filip Vávra totiž nekriticky přepsal video od hnutí Slušní lidé, kteří konflikt vybarvili ve svůj prospěch, aby měl co největší mediální pozornost, bez ohledu na fakta. Později se ukázalo, že v případu žádní uprchlíci nefigurovali a daní útočníci žili v ČR již mnoho let.
Dalším příkladem manipulace může posloužit článek z protiimigračního serveru Středoevropan, který se jako lavina šířil na sociálních sítích. Článek nadpisem a úvodními odstavci chce lidem vsugerovat, že „Francie snižuje legální věk pro sex na 13 let“ a skutečnost se dočteme zastrčenou uprostřed článku. Současné zákony ve Francii totiž neznají hranici, kdy pohlavní styk se souhlasem je znásilněním. Jinými slovy, pokud dítě souhlasí s aktem, jedná se podle současného zákona jen o sexuální obtěžování, nikoliv znásilnění či pedofilii. Naopaknový zákon to má změnit.
Nově navrhovaný zákon by totiž jasně stanovil, že pohlavní styk s člověkem do určitého věku je znásilnění. Bez ohledu na souhlas či ne. Důvod je jednoduchý a to, že si zákonodárci dobře uvědomují, že dítě si nemusí uvědomovat, že jde o pohlavní styk, natož aby si uvědomovalo možné následky.
Vávra na svém serveru sdílel i vyložený HOAX a to fotku údajné italské hranice, na kterou míří tisíce přistěhovalců. Ve skutečnosti se jednalo o fotku z turecké dálnice E90 u města Çanakkale, které se nachází se zhruba 320 km od Istanbulu, 325 km od Izmiru a 620 km od Ankary. No a samozřejmě fotka nebyla pořízena v roce 2017, ale v létě 2015, kdy konflikt v Sýrii eskaloval.
Výčtem toho všeho lze říci, že server Středoevropan.cz lze s plnou vážností zařadit do seznamu FAKE NEWS serverů, tedy seznamu dezinformačních a manipulativních webů.
Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.