Z dějin dávných i nedávných víme, jak složité bývá včas rozpoznat blížící se katastrofu, například příchod nového tyrana či diktátora. Přesto se vždy objevovali jedinci, kteří přicházející zlo nejen identifikovali, ale také na něj veřejně upozorňovali. Jedním z takových zapomenutých hrdinů 20. století je liberální německý novinář Konrad Heiden (1901–1966), narozený v německo-židovské rodině v Mnichově. Jako dopisovatel deníku Frankfurter Zeitung bedlivě sledoval vývoj nacionálně-socialistického hnutí, zejména kariéru Adolfa Hitlera.
Ještě v prosinci 1932 knižně vydal Dějiny nacionálního socialismu, ovšem už v následujícím roce, když se Hitler stal říšským kancléřem, odešel do exilu. Ve švýcarském Curychu publikoval mezi léty 1936–1937 dva svazky své zásadní knihy, přičemž první pojmenoval Adolf Hitler – Život diktátora – Věk nezodpovědnosti a druhý Adolf Hitler – Životopis – Jeden muž proti Evropě. Česky vyšly souběžně s německým originálem, a to v pražském nakladatelství František Borový. V časech celoevropské krize se z nich také v Československu stal bestseller.
Proroctví o hromadě sutin
A tak si čeští intelektuálové, politici a novináři mohli o Hitlerovi přečíst Heidenovo jasnozřivé konstatování: „Je to vůdce, neboť jeho jednání je založeno na velmi pesimistickém předvídání údělu veškeré Evropy v nejbližších letech, z jehož hromady sutin, tak doufá, vyjde on jako vládce a snad stvořitel údělu nového. Je to nepřítel, neboť zavrhuje Evropu rovnoprávných národů a svobodných lidí, chystá vládu několika silných nad masami slabých a urychluje rozklad dnešní Evropy.“
Heiden tušil v evropském povětří strašlivou válku, varoval před ústupky nacionálnímu socialismu a odhadl, kterým směrem Hitler plánuje první vojenský úder: „Československo je takřka přírodou stvořený objekt pro válku německé diktatury. Ze situace Německa v Evropě vyplývá požadavek, že tato válka nesmí být válka opotřebovací, nýbrž válka krátkého nárazu.“ Jenže Heidenovo varování, ačkoli nebyl v Evropě osamocený, bylo oslyšeno. Po německé anexi Rakouska a zničení Československa přišel útok na Polsko, následovaly okupace Dánska a Norska, invaze do zemí Beneluxu a Francie… V červnu…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.