Světová zdravotnická organizace (WHO) svolala schůzi krizového výboru kvůli hrozbě mezinárodního šíření smrtícího kmene opičích neštovic. Na tento druh nemoci zatím neexistuje žádný přímý lék. WHO chce nyní získat 15 milionů dolarů od USA, aby šíření viru zastavila.
Nový kmen viru opičích neštovic byl detekován v Demokratické republice Kongo (DRC) v dubnu tohoto roku a zabíjí jednoho nakaženého z 10. Nyní se však podle informací deníku Daily Mail rozšířil i na další území v Africe. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus proto svolal odborníky na jednání, kde se mají poradit, zdali epidemie představuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu.
Nový zmutovaný kmen této zákeřné nemoci nese název Mpox Clad 1b a podle WHO bylo za poslední měsíc hlášeno nejméně 50 případů nakažení ve čtyřech dalších zemích sousedících s DRC. Konkrétně se jedná o Burundi, Keňu, Rwandu a Ugandu. V těchto zemích se prý do této doby nemoc neobjevila.
„Spolupracujeme s vládami postižených zemí, stejně jako s africkým Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a nevládními agenturami, abychom pochopili příčiny těchto ohnisek,“ nechal se slyšet generální ředitel WHO.
Dále pak doplnil, že od začátku roku bylo v DRC zaznamenáno více než 14 000 případů nakažení virem a došlo k nejméně 511 úmrtím. WHO nyní požaduje 15 milionů dolarů po Spojených státech amerických na prevenci a boj proti opičím neštovicím. V rámci spolupráce s humanitárními skupinami pak chce, aby získaly přístup k vakcínám a distribuovaly je do postižených oblastí.
WHO doporučuje aplikovat vakcínu do čtyř dnů od kontaktu s někým, kdo je virem nakažený, případně do čtrnácti dnů, pokud se neprojevují žádné příznaky. Mezi ně patří například vyrážka, kožní léze, horečka, bolesti hlavy, bolest svalů a zad či otoky lymfatických uzlin. Opičí neštovice se šíří fyzickým kontaktem, jako je líbání či pohlavní styk. Vir se však může objevit i v mase nebo kontaminovaných materiálech.