Česká televize umí překvapit. Výsledky státního rozpočtu v jejím studiu komentovali dva Babišovi poradci, Aleš Michl a Jaroslav Ungerman. Až příliš nápadně to připomíná modelovou situaci, jak by mělo vypadat zpravodajství podle představ babišovsko-zemanovského bloku. Ekonom Michl přitom prochází pozoruhodnou proměnou.
Česká televize se ocitá pod tlakem, který se v poslední době stupňuje. Nevybíravý politický atak směřuje na veřejnoprávní médium zejména z Hradu. Prezident Zeman otevřeně vyzývá k výměně jejího vedení. Kromě tradičních kritiků z řad KSČM a SPD se k těmto výpadům stále častěji přidávají poslanci ANO, přičemž je cíleně zpochybňováno zejména hospodaření televize. Hlavním nepřiznaným cílem je ovšem „normalizovat“ zpravodajství podle představ tohoto bloku.
Česká televize pod tlakem
Opozice před tímto scénářem varuje, i když některé námitky vůči rozpočtování České televize do budoucna mají racionální jádro. Vnímá je i Rada České televize, která dosud stojí za ředitelem Petrem Dvořákem. Současně se však nelze ubránit dojmu, že tento trvalý tlak už přináší dříve nepoznané ovoce.
Česká televize v tomto směru „zabodovala“ i v letošním roce. Nejprve dostal premiér Babiš exkluzivní prostor k novoročnímu projevu v hlavním večerním vysílacím čase. To je bezprecedentní jev, který se nepoštěstil žádnému jeho předchůdci.
Naprostou anomálií a dalším posunem je ovšem duel dvou ekonomů, kteří byli pozváni do studia Událostí, komentářů (3. 1. 2020), aby okomentovali loňský státní rozpočet, který skončil schodkem 28,5 miliardy korun, nejhorším za poslední čtyři roky.
Kolegové z Babišova týmu
Nad jeho výsledky si notovali Aleš Michl, který je od prosince 2018 členem bankovní rady České národní banky, a Jaroslav Ungerman, makroekonom Středulovy Českomoravské konfederace odborových svazů.
Michl byl do svého přechodu do ČNB klíčovým ekonomickým poradcem premiéra Babiše, Ungerman v jeho týmu zůstává dodnes. Podle toho také jejich „duel“ vypadal. Oba vládu pochválili a na rozdíl od nezávislých ekonomů zcela zatemnili problémy a rizika, které vyvolává současná vládní rozpočtová politika.
„Dobrý výsledek,“ prohlásil Michl, který si vystačil s jediným sdělením. „Investice meziročně vzrostly o 23 miliard, což se zhruba kryje s tím schodkem, který byl vykázán. Je dobře, že došlo k navýšení investic, a proto jsem schopný tolerovat ten deficit. Ale víc ze mě v komentáři k rozpočtu nedostanete.“
Šetřit? Profesorské poučky
Ungerman byl naladěný na stejnou notu. „Vláda hospodaří rozumně, využívá příznivé situace, která v ekonomice funguje, čili za této situace si myslím, že to je celkem optimální řízení,“ pochválil Babišův kabinet a zdůraznil jeho zásluhy.
Zároveň odmítl námitky oponentů, že stát utrácí víc, než na co má, i v době ekonomického růstu, zadlužuje zemi do budoucna a nemyslí na zadní vrátka. „Vždycky slýcháme o tom, jak se má šetřit, a tak dále. To jsou takové učitelské, profesorské poučky, které v reálném životě v podstatě nikdy neplatí.“
Při pohledu na tuto selanku nezbývá než se ptát, proč nebyl k takto důležitému tématu přizván oponent vládní politiky. Tipů by se našla celá řada.
Politika po nás potopa
David Marek z české pobočky Deloitte kritizuje vládu, že rozpustila finanční rezervy přesahující 100 miliard korun, které vytvořily vlády předchozí. „Vláda utrácí o sto šest, když se ekonomice daří. To je učebnicově přesně opačná fiskální politika, než by měla být. Měl by ji řídit někdo, kdo rozumí veřejným financím. Celé to vypadá jako politika ,po nás potopa‘,“ uvedl.
Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová považuje za problém, že daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení loni poprvé od roku 2013 nedosáhly plánované úrovně. Vládu opakovaně kritizuje za neochotu provádět potřebné reformy veřejných financí, což se projeví už v blízké budoucnosti.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek zase upozornil na skutečnost, že si vláda loni v rozpočtu pomohla jednorázovými operacemi, které fakticky nepovedou ke snížení schodku veřejného sektoru. A dalo by se pokračovat.
Nový model veřejné debaty?
Zdaleka ne všichni ekonomové tedy lakují situaci narůžovo jako Michl a Ungerman. Proto zůstává záhadou, proč Česká televize pozvala dva Babišovy poradce, kteří z duelu vyrobili frašku.
Michl se před několika lety vyjádřil o tehdejším kolegovi Ungermanovi, že jeho názory „krotí zleva“. To snad má být nový model veřejné debaty, že budou zváni vládní experti s částečně odlišnými postoji při současném vyšachování oponentů? Neprojevuje se až příliš ustrašenost nebo vstřícnost části zaměstnanců České televize tváří v tvář nepřátelsky naladěnému mocenskému bloku?
Nebylo by příliš prozíravé, pokud by se tlak na přetavení veřejnoprávního média ve vládní televizi projevoval už touto formou. Nelze přitom upřít, že část redaktorů si zachovává kritický odstup vůči vládnoucí moci, což bylo dříve zcela běžné. A o tuto nezávislost stojí i demokratická opozice.
Proti minulosti je nenormální spíše současný stav, kdy nejsledovanější zprávy Události nebývale „zkrotly“, politické dění často komentují jako „nezávislí“ novináři zaměstnanci Agrofertu a dnes už i premiérovi poradci bez názorových oponentů. To by měli brát v úvahu šéfové zpravodajství České televize, jinak vznikají otazníky, zda už minimálně někteří z nich nepřelaďují na stejnou vlnovou délku.
Michlova proměna
V této souvislosti stojí za zmínku pozoruhodně pružná proměna donedávna nezávislého ekonoma Aleše Michla s dříve velmi ostrými postoji. Pomiňme nyní, že jeho hlavní dnešní argument, že vláda loni zvýšila investice, stojí poněkud na vodě. Stále jsou nižší než v době krize a předchozí rok 2018 byl investičně extrémně slabý.
Michl byl odjakživa důrazným zastáncem vyrovnaných rozpočtů. Vyzýval předchozí vlády v době krize, že by mohly ještě víc šetřit, i když už tehdy nepopulární „škrty“ narážely na tuhý odpor. „Ať mi politici netvrdí, že není kde řezat, že tam není žádný tuk, sádlo,“ prohlašoval.
Poté, co Michl nikoli náhodou povýšil do bankovní rady ČNB, na svoje nedávné postoje zapomněl. Dnes už o vyrovnaných rozpočtech nehovoří. Ani o „řezání sádla“ poté, co za Babišovy vlády rekordně nakynul státní aparát a dramaticky stoupají mandatorní výdaje. Toleruje rozpočtové schodky po několikaletém hospodářském růstu. Dnes už neplatí ani jeho další rada premiérovi, aby vláda nezvyšovala daně.
Aleš Michl je s Babišem prorostlý natolik, že s ním ještě jako premiérův poradce vedl rozhovory ve facebookovém videopořadu Babišova kavárna, které se kvalitativně příliš nelišily od obdobného formátu Jaromíra Soukupa s prezidentem Zemanem.
Podobné snahy o prorůstání tohoto mocenského konglomerátu do České televize jsou patrné už dnes. Kvůli zachování nezávislosti veřejnoprávního média by bylo vhodnější je brzdit, nikoli přiživovat.