
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem
FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek na tiskové konferenci potvrdil, že Kyjev dostal nový americký návrh dohody o ukrajinských nerostech. Její podmínky ovšem podle něj ohrožují potenciální vstup Ukrajiny do Evropské unie, proto na ni nemůže kývnout. Odmítá také uznat dříve poskytnutou americkou vojenskou pomoc jako půjčku.
Nový americký návrh dohody o ukrajinských nerostech je „naprosto odlišný“ od dřívějšího rámce a vyžaduje další posouzení právníky, upozornil Zelenskyj. „Nic, co by mohlo ohrozit vstup Ukrajiny do Evropské unie, nemůže být přijato,“ dodal.
Spojené státy v novém návrhu podle serveru Politico stanovují nové podmínky, o nichž se dříve nediskutovalo, i takové, které už dříve některá ze stran odmítla. List The Financial Times uvádí, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa stupňuje své požadavky, aniž by Ukrajině nabídla něco na oplátku, například bezpečnostní garance pro zemi do budoucna.
Evropská komise přislíbila analýzu dohody a posouzení, nakolik by mohla ovlivnit případný vstup Ukrajiny do Evropské unie. Hlavní mluvčí Evropské komise Paula Pinho ovšem uvedla, že se tak stane až po zveřejnění finálního návrhu, do té doby by to byly pouhé spekulace.
USA by získaly přístup k ukrajinské ropě, plynu a nerostným surovinám
Spojené státy dle agentury Reuters nově požadují od Ukrajiny, aby do společného investičního fondu přispívala všemi příjmy z využívání přírodních zdrojů spravovaných státními i soukromými podniky, dokud země nesplatí veškerou americkou vojenskou pomoc, a to i s úroky ve výši čtyř procent ročně.
Společný investiční fond by řídila americká agentura DFC, americká obdoba rozvojové banky, a v pětičlenném vedení by tři členy jmenovaly USA a dva Ukrajina. Prostředky by byly převedeny do cizí měny a do zahraničí. Příjmy z těchto projektů by fond dělil mezi obě země.
Washington už týdny naléhá na Kyjev, aby podepsal dohodu, která by zajistila USA podíl na ukrajinských přírodních zdrojích. Zelenskyj opakovaně řekl, že tuto myšlenku obecně akceptuje, ale nepodepíše dohodu, která by jeho zemi ožebračila. Ve čtvrtek prohlásil, že Washington ustavičně mění podmínky dohody, ale nechce, aby si USA myslely, že je v zásadě proti.
Místopředsedkyně ukrajinské vlády a ministryně hospodářství Julija Svyrydenková řekla zákonodárcům, že Kyjev zveřejní své stanovisko k novému návrhu až poté, co bude dosaženo konsensu. Do té doby by veřejná diskuse byla škodlivá, řekla.
Dřívější návrh dohody, se kterou Ukrajina v zásadě souhlasila předtím, než Zelenskyj minulý měsíc navštívil Bílý dům, nabízel Ukrajině zřejmě příznivější podmínky. Ale Zelenského návštěva 28. února skončila roztržkou v Oválné pracovně a následně Bílý dům načas pozastavil vojenské dodávky a sdílení zpravodajských informací.
Naléhavá schůzka v Kyjevě
Zelenskyj podle serveru RBK-Ukrajina také uvedl, že v Kyjevě se uskuteční naléhavá schůzka představitelů generálních štábů hlavních zemí, které jsou „stoprocentně připraveny“ vyslat své vojáky na Ukrajinu, aby dohlíželi na dodržování případné příští mírové dohody.
„Zveme úzký okruh – Francie, Británie a Ukrajina (na schůzce) určitě budou,“ řekl Zelenskyj podle portálu a dodal, že následující schůzka tohoto „trojúhelníku“ by už neměla být záležitostí vojáků, ale měla by se konat na úrovni poradců pro národní bezpečnost
Následovat by pak měla závěrečná schůzka o bezpečnostních zárukách. Partnerské země podle prezidenta, který se v Paříži ve čtvrtek zúčastnil summitu s evropskými spojenci, přislíbily Ukrajině novou pomoc, včetně poskytnutí licencí na výrobu zbraní protivzdušné obrany, a Kyjev by také měl získat větší přístup ke zpravodajským informacím a údajům z družic.