Ustavující schůze nové poslanecké sněmovny podle očekávání nepřinesla žádné překvapení. Vše proběhlo bez problémů a noví zákonodárci složili slib. Přesto jeden z nich zaujal víc než ostatní. Jiří Horák, poslanec za KDU-ČSL, totiž přišel v kroji. Ne proto, aby si dělal legraci z důležité chvíle. Chtěl uctít památku svého pradědy, který před 75 lety také poslanecký slib skládal.
Jak Horák uvedl na twitteru, vzít si vlčnovský kroj byla jasná volba již dávno předem. „Před 75 lety složil poslanecký slib můj pradědeček Jan Plesl. Po roce 1948 se však nechtěl podřizovat komunistům, a proto byl zatčen a v roce 1953 utýrán k smrti,“ napsal poslanec na sociální síť. „Složením poslaneckého slibu ve vlčnovském kroji mu chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím,“ dodal.
Před 75 lety složil poslanecký slib můj pradědeček Jan Plesl. Po roce 1948 se však nechtěl podřizovat komunistům a proto byl zatčen a v roce 1953 utýrán k smrti. Složením poslaneckého slibu ve vlčnovském kroji mu chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím. pic.twitter.com/HJQjdVNQCD
— Jiří Horák (@JirHorak) November 8, 2021
Jiří Horák je původním povoláním sociolog. V roce 2017 se stal starostou města Bučovice, které se nachází v Jihomoravském kraji. Je členem celostátního výboru KDU-ČSL, nově i poslancem. Jeho pradědeček Jan Plesl se narodil v roce 1898 ve Vlčnově. V letech 1946-1949 byl poslancem Ústavodárného Národního shromáždění a Národního shromáždění ČSR.
V parlamentu se jako bývalý voják, který se účastnil bojů v první světové válce, vymezoval proti komunistům v armádě. V projevu z roku 1947 ostře vystoupil proti vlivu komunistické ideologie na mladé vojáky. Když se rozhodl, že bude bojovat proti kolaborující Československé straně lidové, byl vyloučen ze strany a v roce 1949 po vykonstruovaném procesu uvězněn na Mírově, kde měl strávit doživotní trest. V roce 1953 zemřel na následky nelidského zacházení ve vězení. Rehabilitace přišla až 13 let po jeho smrti.