Česko si již za rok zvolí novou hlavu státu. Průzkum agentury Kantar CZ pro Týdeník FORUM vrhá poměrně nemilosrdné světlo na současné rozložení sil mezi uvažovanými kandidáty.
Ukazuje, že pozice Andreje Babiše je na počátku dlouhého volebního klání relativně silná, a naopak výsledky jeho protikandidátů z demokratického tábora zatím příliš přesvědčivé nejsou. Nejsmutnějším zjištěním je ale to, že demokratičtí kandidáti, kteří jsou většinově přijatelní, nejsou dostatečně známí. Podrobnosti o provedeném průzkumu najdete v Týdeníku FORUM, který je k dostání v trafikách, a nebo je možné si ho předplatit, a to i v internetové verzi.
Babiše zná v naší zemi prostě každý, čehož dosáhl zejména svým brutálním marketingem. Generála Petra Pavla nebo senátora Pavla Fischera několik desítek procent voličů vůbec nezná, ačkoli jsou oba jinak většinově přijatelní. Vysokou známostí se může s Babišem měřit jedině Miroslav Kalousek, ale příliš mnoho respondentů jej odmítá. I v tom je bohužel cítit silný dopad Babišovy propagandy.
Začínají se tedy před námi rýsovat kontury budoucího volebního klání. Ta část společnosti, které se líbí populistické křiklounství a východní styl autoritářství, již svého kandidáta má. Je jím chemický a mediální magnát Andrej Babiš, který svůj vliv opírá o své ohromné finanční možnosti, znásilněná média a profesionální marketingový aparát.
Babiše spontánně podporuje nejpočetnější skupina voličů. Spontánně se pro něj v našem průzkumu vyslovilo 17 procent tázaných a 42 procent z nich pak při pohledu na přehled uvažovaných kandidátů uvedlo, že by pro ně Babiš byl jako prezident přijatelný. Když si nakonec měli respondenti vybrat, koho by zvolili v prvním kole, tak mu dalo svůj hlas 26 procent.
Za nadějné lze považovat, že 59 procent voličů podle našeho průzkumu Babiše odmítá. V jiných průzkumech to bylo i více. Velké množství Čechů si totiž uvědomuje ohromnou zátěž, kterou představuje Babišova temná minulost i jeho pohrdání pravidly.
Andrej Babiš není pro Čechy žádným moderním podnikatelem. Představuje nostalgii po socialistické minulosti a dává svým voličům pocit, že je ochrání před „zlým světem“, tedy zejména Evropskou unií a před migranty. Jinými slovy reprezentuje mentální vzorce autoritářského Východu. Proto se můžeme snadno vsadit, že v období vrcholící kampaně před samotnou volbou bude Babiš favoritem dezinformačních proruských médií.
Když Rusko Babišovi skrytě pomůže tak, jako pomohlo Miloši Zemanovi, jeho naděje na dobytí prezidentské funkce silně vzroste. Leda, že by možná ruská agrese vůči Ukrajině zamíchala našimi domácími kartami jinak. Rok je dlouhá doba a může se stát leccos.
Představa, že magnát Babiš řídí výrobu biopaliv v Preolu, buřtů v Kosteleckých uzeninách či vydávání MF DNES a Lidových novin přímo z Pražského hradu, není bohužel vůbec nereálná. Přesně takové barbarství nám hrozí.
Výběr vhodného demokratického kandidáta, jímž se řada lidí u nás nyní zabývá, je rébus, který zatím nikam moc nevede. Žádný spasitel nepřijde a ani není potřeba. Ve skutečnosti je celé drama přímé volby zcela absurdní. Lidové hlasování o prezidentovi neodpovídá našemu ústavnímu sytému a je matoucí tím, jak vyžaduje od kandidátů boxerské vlastnosti a volební sliby. Přitom podle naší ústavy by měl být náš prezident spíše smířlivý a zdrženlivý úředník, který dokáže symbolizovat stát a vyjadřovat soudržnost.
Nezodpovědné zavedení přímé volby způsobilo to, že šanci mají spíše lidé, kteří se buď dokáží rvát, a nebo dokáží přemostit barikády současné kulturní války. Nejnovější průzkum takovou možnost ukazuje. Generála Pavla by totiž volila i řada minulých voličů Miloše Zemana. O podobné přemostění se v poslední době snaží také všeobecně známý a dobře viditelný Miroslav Kalousek, ale bylo by opravdu husarským kouskem, kdyby se mu podařilo zvrátit falešný obraz univerzálního zlosyna, který je podle našeho průzkumu nejméně přijatelným kandidátem ze všech uvažovaných osobností.
Co dělat s neblahou prezidentskou volbou? Pro současnou vládní koalici je úkol najít svého kandidáta téměř neřešitelný. Nelze ani očekávat, že by svojí podporou nějakému kandidátovi pomohla právě vláda, která musí činit velmi nepopulární kroky v rámci úklidu po Babišově vládnutí.
Daleko vhodnější by bylo podívat se na samotné postavení našeho prezidenta, třebaže není reálné snížit ústavním zákonem jeho kompetence. Prezident je nyní u nás monarcha, který sedí na Hradě, má svůj zámek a zachází s neuvěřitelně vysokým rozpočtem. Jako nějaký král.
To by mělo přestat. Měli bychom prezidenta vrátit z našeho českého nebe na zem a udělat z něj to, co má být – „pouhého“ nejvyššího úředníka. Ať už jím bude kdokoli. Prezident nemá co sedět na hradě, nemá mít zámek a nemá nás stát víc, než kolik stojí dobře zaplacený notář. Kdybychom dokázali změnit monarchické postavení prezidenta, tak by nás už naše nesystémová a tudíž absurdní přímá volba tolik neohrožovala. A nakonec by se dala jednou i uspokojivě zrušit.
S takovou vizí budoucího českého prezidenta by pak bylo možné s klidem volit každého slušného člověka, který bude svými hodnotami vyjadřovat demokratické a prozápadní směřování České republiky. Žádný další volební program není ani ve smyslu naší ústavy nutný. Kdybychom pak v takové volbě neuspěli, tak by alespoň budoucí predátor o poznání méně ohrožoval český stát.
Podrobné výsledky průzkumu najdete v aktuálním vydání Týdeníku FORUM.
K dostání v trafikách. Předplatné ZDE, a to v papírové a nově i v internetové verzi.