Bezpečnostní úřady v Rakousku vyšetřují hrozbu, která byla určena novému prezidentovi Alexandru Van der Bellenovi. Výhrůžky se objevily na sociální síti Facebook, odeslány byly z uživatelského účtu nejmenovaného 72letého muže. Ve svých postech vyzýval k útoku na novou hlavu státu.
Rakouské ministerstvo vnitra dnes potvrdilo, že se případem začalo zabývat, uvedl magazín Der Spiegel. „Bereme hrozbu velmi vážně,“ uvedl mluvčí ministerstva Alexander Marakovits s tím, že již bylo zahájeno policejní vyšetřování. Do akce je zapojen také Spolkový úřad pro ochranu ústavy a boj proti terorismu v Rakousku, podrobnější informace ministerstvo vnitra zatím odmítlo sdělit. Nicméně Van der Bellen je nyní pod zvýšenou ochranou, o bezpečí nejvyšších politiků v zemi pečuje obvykle speciální jednotka Cobra.
V klidu ale nezůstali po prohraných volbách ani špičky FPÖ (Svobodní), jejíž kandidát Norbert Hofer nedělní prezidentské volby prohrál. Také na jejich Facebookových profilech se objevují komentáře, které předseda FPÖ Heinz-Christian Strache doporučil svým příznivcům rovnou mazat. Debata se podle něho zcela vymkla kontrole: „Příznivci obou stran mohou zanechávat na internetu komentáře, které nemají s demokracií nic společného, a nerespektují její základní pravidla.“
Strache proto vyzval na webu „naléhavě ke klidu a umírněnosti“.
Situace mimo internet se ale nyní neuklidňuje právě kvůli předsedovi FPÖ. Zatímco Norbert Hofer velmi těsně prohrál volby s Van der Bellenem, podle svých slov nevidí důvod výsledek zpochybňovat. Přesně to ale činí Strache, který si nenechá podle Spiegelu ujít sebemenší příležitost k připomenutí toho, že pochybuje o čistém právním pozadí prezidentské volby a mnohé otázky v tomto směru považuje stále za otevřené.
Kromě toho ale Strache svými prohlášeními také podporuje a ještě přiostřuje negativní reakce na Van der Bellenovo vítězství. Na Facebooku například napsal, že nový prezident poškozuje pověst Rakouska. Tím reagoval na rozhovor, v němž Van der Bellen FPÖ nařkl z euroskepticismu a hraní si s ohněm. Poté prohlásil, že pokud by Svobodní byli vládnoucí stranou, prezidentskou přísahu by nesložil. Strache se sám sebe řečnicky ptal, kdo je tedy nebezpečím, které rozděluje Evropu (FPÖ nebo Van der Bellen?).
A sám sobě Strache vzápětí také odpověděl: „Zelený zástupce rudého systému, který bude jistě v budoucnu používat pro svou politiku především zeleno-rudé postupy a prostředky.“