Stále více osobních svědectví popisuje nestandardní způsoby řízení vlády mikromanažerem Andrejem Babišem, který neopustil své návyky z Agrofertu. O ranních i nočních esemeskách nejen členům vlády bylo popsáno mnohé, ale stále to zřejmě nestačí.
Premiér Babiš si převzal osobní odpovědnost za řízení vakcinace a výsledkem je třetí nejpomalejší očkování v EU. Vláda zaspala nejen při objednávkách vakcín, jakkoli se s nimi momentálně potýká celá Evropa, ale i v přípravě a organizaci vakcinace, která byla evropskými institucemi urgována už v polovině října.
Terorizuju lidi
Stále se nedaří pružně proočkovat všechny dávky, i když s dočasně sníženými objemy vakcín. Není proto jasné, jak chce vláda po zvýšení dodávek na jaře stihnout plně proočkovat šest milionů lidí do konce června, jak slibuje ministr zdravotnictví Jan Blatný. To by znamenalo minimálně ztrojnásobit rychlost očkování.
Babiš si ovšem nepřipouští tragické selhání vlády, které se projevilo v dramatickém poklesu její podpory. „Od rána od večera bojuju za vakcíny, za léky. Já jsem obchodník, a kdyby to měli shánět ti úředníci ministerstva zdravotnictví, tak to ještě nemáme,“ ohradil se v pořadu Partie na Primě proti úvaze, zda by neměl rezignovat.
„Nikdy neodstoupím. Já jsem krizový manažer, terorizuju lidi,“ zdůraznil premiér a nebyl daleko od pravdy. Svým nekompetentním výkonem skutečně zemi přivedl do krize a o tom, že terorizuje široké okolí, nelze pochybovat.
Neudrží myšlenku
Leccos naznačila výpověď bývalého koordinátora pro očkování Zdeňka Blahuty, který odešel kvůli vnitřním neshodám, v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
„Jeho (Babišovy) metody řízení a práce jsou opravdu svérázné, ale pak už se to samozřejmě nedalo. Měl jsem s ním interakci třikrát nebo čtyřikrát, kdy sestoupil ze svých strategických výšin na mou úroveň. Já jsem se snažil to udržovat ve věcné rovině, ale s ním je to těžké, on neudrží myšlenku, do všeho se montuje a o všem chce rozhodovat,“ řekl Blahuta.
Bývalý koordinátor zároveň prozradil, že ministr Blatný se sice pokoušel premiérovi oponovat a argumentovat, „ale ve svém důsledku i bez jeho souhlasu si Babiš v devadesáti procentech případů stejně prosadil svou“.
O tom, že to mezi Babišem a Blatným skřípe, svědčí spekulace o výměně ministra, opakovaně šířené v médiích. Blatný jistě dělá mnoho chyb a jeho resortu se nedaří zvládat epidemii koronaviru. Patří se však připomenout, že premiér Babiš osobně prohlašoval, že za boj s covidem ponese on sám největší odpovědnost.
Blatnému zřejmě prodloužil politický život nevybíravý a mimoústavní útok prezidenta Miloše Zemana, který žádá jeho odstoupení poté, kdy nechce povolit výjimku neregistrované ruské vakcíně Sputnik. Ministr rezignaci odmítl a naopak se objevil momentální záblesk jeho zvýšeného sebevědomí.
Vzkazy přes twitter
Zatímco ještě nedávno Blatný prohlašoval, že nehodlá jít s premiérem do veřejných polemik, dnes se to děje, a nejen v případě Sputniku. O tom svědčí novinka v Babišově komunikaci, vzkazy ministrovi přes twitterový účet.
„S profesorem Chlíbkem a nově s epidemiologem Smejkalem naléháme na ministerstvo zdravotnictví, aby prověřili možnost delšího intervalu očkování druhé dávky, protože i v jiných zemích se to uplatňuje, a tím pádem bychom mohli naočkovat první dávkou podstatně více občanů,“ napsal premiér.
Babiš se tak připojil k doporučení České vakcinologické společnosti vedené Romanem Chlíbkem, který zároveň stojí v čele Centrálního řídícího týmu věnujícího se covidu. Tento tým paradoxně spadá pod ministra Blatného, podobně jako nový poradní orgán, který vede nová tvář boje proti koronaviru, hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.
Důvodem tohoto požadavku je podle Babiše rychlejší spotřeba vakcín, které si nechávají očkovací centra v rezervě pro druhou dávku. Jenže Blatný zatím oponuje, že prodloužení intervalu mezi oběma dávkami nic neřeší.
Posunutí druhé dávky nic neřeší
„Posunutí druhé dávky očkování je odborně v pořádku, ale situaci nyní neřeší. Je to jen odložení problému. Museli bychom přeregistrovat 180 tisíc lidí, v dubnu bychom očkovali v podstatě jen druhé dávky a neměli dost pro nové zájemce,“ odpověděl ministr premiérovi bizarně opět na twitteru.
Je opravdu stále složitější vyznat se v chaotické komunikaci vlády, kde do problému s covidem-19 mluví stále více lidí a různých poradenských orgánů. Vyměňování si vzkazů přes twitter mezi členy vlády za hnutí ANO je ovšem novum, které dosud nebylo zaznamenáno ani v současných velmi netradičních poměrech.
Twitterové povely povyšují do veřejné roviny dosavadní neúspěšný styl Babišova řízení státu jako firmy okopírovaný z Agrofertu pomocí SMS zpráv a telefonátů, mimo jiné ředitelům nemocnic. O ranních i nočních esemeskách premiéra, jimiž impulzívně úkoluje nejen svoje ministry, prosákly informace z kuloárů už dávno.
Osudná esemeska
Jedna z nejmedializovanějších esemesek v lednu stála funkci ředitele Státního zdravotního ústavu Pavla Březovského. Rezignoval poté, kdy dostal pokyn shora, aby okamžitě aplikoval 1000 dávek vakcín proti covidu-19. „Proočkujte to co nejrychleji,“ přistála mu SMS zpráva od premiéra Babiše, kritizovaného za pomalý průběh vakcinace.
Jelikož má ústav 450 zaměstnanců a dnes už bývalý ředitel nedostal žádnou metodiku, jak vakcíny rozdělit, zahrnul do očkovacího plánu i lidi mimo zaměstnanecký poměr, včetně příbuzných. To byla jistě z dnešního pohledu chyba, ovšem na jejím počátku stál povel premiéra Babiše, který se od aféry distancoval a označil ji za nepřijatelný exces.
Jak dlouho bude vzdorovat ministr Blatný?