Ostrý nástup prezidenta, zní hlavní sdělení nového Týdeníku FORUM. V něm Pavel Šafr popisuje, co znamená příchod nové hlavy státu na Pražský hrad. Tandem Petra Pavla a Petra Fialy vidí jako šanci pro racionální vedení státu. Zároveň připomíná, co naštěstí nenastane nezvolením Andreje Babiše.
„Škodil by mezinárodní pověsti Česka a nabourával by svými trhlými nápady západní jednotu v konfliktu s Ruskem. Ještě horší by ale bylo, že by jeho vítězství dodalo kuráž všem mafiánským, estébáckým a komunistickým strukturám po celé zemi,“ píše Pavel Šafr.
Prolistujte si TÝDENÍK FORUM
Možný charakter budoucího prezidentského úřadu pak naznačuje v rozhovoru Zvolením Pavla prezidentem se mi splnil sen generálova „pravá ruka“ a bývalý diplomat Petr Kolář. Popisuje jejich cestu od společného besedování po republice přes nápad na kandidaturu až po její úspěšné završení. „S Petrem Pavlem mne spojuje to, že oba si rádi oblékneme džíny a flanelovou košili a jdeme štípat dříví. A pak večer zajdeme do hospody. Náš nový prezident se prostě nad nikým nepovyšuje a na venkově se cítí jako ryba ve vodě. Je tam doma, takže ani v tomto ohledu nebude Česko nijak rozdělovat,“ vyznává se v závěru Kolář z toho, čím jsou si oba přátelé blízcí.
Máme velkou radost, že v rubrice Portrét můžeme tentokrát přivítat vzácného autora. Portrét nesmrtelného Iggyho Popa, který po mnoha letech opět vydává nové album, nám napsal spoluzakladatel, textař a basista skupiny Tata Bojs Mardoša. Článek začíná slovy: „Iggy Pop. Tři slabiky. Synonymum pro rokenrol. Taky tři slabiky. Jak ale psát o tomto divokém chlápkovi, pasažérovi, punkrockerovi, či jak jinak se ještě v písničkách představuje, nesklouznout ke klišé, a přitom přinést ucelený obrázek?“ Zapeklitá otázka. Jak se to Mardošovi povedlo, zjistíte v jeho sympaticky „fanouškovském“ profilu nazvaném Iggy je prostě milášek.
Pokud jste si u Fortuny nevsadili na vítězství Andreje Babiše a zbyly vám nějaké peníze, třeba vás rozhovor s Jakubem Slukou s titulkem Není všechno na prodej inspiruje k investici do kumštu. Renomovaný galerista, jenž se skvěle orientuje na trhu s uměním, vyslovuje zajímavý postřeh o Češích jako sběratelích: „Češi jsou patrioti a vlastního umění si nesmírně váží, přestože jsou štědří i v kontextu světových autorů. Mohli by si v zahraničí koupit za dvě stě tisíc eur třeba Maurice Utrilla, který je součástí světových dějin umění a dá se zpeněžit všude, ale oni dají přednost Václavu Špálovi, který má platnost jenom v domácím prostředí.“ Rozhovor mimo jiné provází žebříček deseti nejdražších obrazů českých autorů vydražených v aukcích.
PŘEČTĚTE SI TÝDENÍK FORUM NA TYDENIKFORUM.CZ NEBO SI HO PŘEDPLAŤTE NA PREDPLATNE.TYDENIKFORUM.CZ.