O víkendu nás čeká korunovace nového krále Karla III. a Johana Hovorková se při té příležitosti v editorialu nazvaném Přichází Karel III., progresivní konzervativec zamýšlí nad tím, čemu bude muset nový panovník čelit: „… je tu podobně očekávatelný útok zleva. Jak se děje vždy jednou za pár let, objevují se průzkumy, které mají dokazovat, že Britové už nechtějí monarchii. Je přece konzervativní až příliš! Průzkum, který zveřejnil The Guardian, říká, že pouze 29 % Britů považuje monarchii za velmi důležitou. Naopak v průzkumu pro BBC vyšlo, že před korunovací podporuje současné zřízení 58 procent dotázaných.“
V době, kdy se v Čechách za konzervativce považuje každý druhý, včetně kolaborantů z Putinovy páté kolony, rozhodla se naše redakce napsat provokativní manifest takového českého konzervatismu, který by skutečně chránil základní hodnoty právního řádu, úcty k tradicím a kulturním kořenům národa a širšího celku civilizace, k níž patříme, nedotknutelnosti soukromého vlastnictví a principu osobní zodpovědnosti za celek i vlastní osud. Začtěte se do něj…
Z Ukrajiny se vrátil fotodokumentarista Eugen Kukla a podělil se s námi o své dojmy. Panoramu jeho snímků s titulkem Ukrajina navzdory všem hrůzám žije. Válka nakopává doplňuje rozhovor, v němž dokumentarista mimo jiné tvrdí, že „tady může vyrůst nový hospodářský apolitický zázrak, na který se budou Rusové zpoza hranice koukat tak, jako se východní Němci dívali do západního Německa“.
V kulturní rubrice se vracíme k odvysílanému seriálu České televize Volha. Autor v recenzi pod titulkem Forrest Gump normalizace tvrdí, že příběh přizpůsobivého řidiče Standy Pekárka je „povedený, stoický pohled na morální bídu, kterou normalizace tematizovala. Ilustruje celé to velké pařeniště, z něhož po sovětské okupaci klíčila letargie, fízlování a pokřivené mezilidské vztahy.“