U příležitosti summitu NATO ve Vilniusu sepsal Týdeník FORUM pět důvodů pro přijetí Ukrajiny do Severoantlantické aliance, které platí bez ohledu na nabízející se etický imperativ. Platí prostě proto, že vstup Ukrajiny do západních vojenských struktur je jedním te základních národně-bezpečnostních zájmů České republiky. Hned první důvod je pádný: “Ukrajina v NATO bude jasným sdělením, vyjádřením toho, kdo je vítězem války, kterou Rusko v únoru 2022 rozpoutalo.“
Velký rozhovor tentokrát listu poskytl historik umění Richard Drury, rodilý Brit, který již přes třicet let žije v České republice a vede úspěšnou Středočeskou galerii v Kutné Hoře. Vyjadřuje se nejen k současnému stavu výtvaného umění v Čechách, ale i ke generačním konfliktům, které v poslední době probíhají mezi kantory a studenty na uměleckých vysokých školách. Drury konkretně říká: „Studenti jako by se báli zapojovat svou vlastní citovost, a proto mnoho z toho, co se odehrává v dnešním výtvarném umění, považuji za citově podvyživené. Je to řídká polévka, bublina, když do ní píchnete ‚tázavým špendlíkem‘, nezůstane nic. Říkám tomu císařovy nové šaty: Proboha, jen nezpochybňovat nic, o čem se všeobecně tvrdí, že je to pravda.“
Poutavou rubriku Historie v tomto čísle zařídil Petr Volf, respektive fakt, že před padesáti lety začal vysílat ještědský vysílač. Galerii fotografií si opět můžeme připomenout, o jak výjimečnou, nestárnoucí stavbu se jedná. Co je zajímavé, zveřejňujeme některé z dnes již zapomenutých návrhů, které v architektonické soutěži konkurovaly projektu Karla Hubáčka. Volf svůj text uzavírá slovy: „Díky Karlu Hubáčkovi dnes víme, že i převážně technická stavba může být krásná: A je-li krásná, pak se stane nadčasovou a je schopná přinést do opomíjeného místa novou identitu.“
„Harrison Ford si naposledy nasadil klobouk a vzal do ruky bič,“ píše Rudolf Král, autor jeho portrétu v novém čísle. Je to tak, aktuální premiéra filmu Indiana Jones a nástroj osudu, páté pokračování dobrodružství neohroženého archeologa, bude zřejmě hercova poslední kreace. Jeden fakt ale zůstane neoddiskutovatelný a po zásluze jím článek začíná: „Za posledních čtyřicet let se svět změnil k nepoznání a akční hrdinové s ním. Po namakaných svalovcích přebrali vládu komiksoví superhrdinové s nadpřirozenými schopnostmi a nejrůznějšími hi-tech vychytávkami. Indy si ale pořád vystačí se svými obvyklými, staromódními rekvizitami.“ A s dobrým, zručně natočeným příběhem, dodejme my.