Nový Týdeník FORUM konstatuje, že hlavní problém kabinetu Petra Fialy spočívá v tom, že se kromě objektivních problémů, které řeší, odcizuje svým vlastním voličům. Šéfredaktor Pavel Šafr má ve svém editoriálu zato, že by vláda měla vystupovat jednotně a nekompromisně. Představuje si, jak by se zachovala Margaret Thatcherová, kdyby proti ní stáli naši odboráři: „Vzkázala by jim, že nic nedostanou a že vláda bude bránit veřejný zájem a státní finance proti všem nátlakovým skupinám. Přesně to bychom chtěli i od vlády Petra Fialy.“
Pod titulkem Začalo to pískáním zloděje tentokrát vedeme rozhovor s ředitelem a trumpetistou Českého národního symfonického orchestru Janem Hasenöhrlem, který tuhle kapelu před třiceti založil. Dozvíme se v něm, že divoké devadesátky se kupodivu odehrávaly i ve vážné hudbě. Hudební manažer vzpomíná, že aby udržel orchestr v chodu a měl na výplaty, byl deset let zadlužený. „Někdy nám vážně zvonila hrana. Jako v den, kdy nás vedení Rudolfina nechtělo pustit do sálu, protože jsme nezaplatili nájem. A tak jsem prodal auto. Pán si s igelitkou plnou peněz přišel pro auto zaparkované na Palachově náměstí a já mu předal klíčky.“
U příležitosti nového alba kapely, jejímuž autorskému duu je přes sto šedesát let, se zamýšlíme nad tím, za jakých okolností spolu může čtveřice značně problematických jedinců vydržet víc jak půl století a jako bonus produkovat nádherné písničky. Milan Tesař sestavil Deset zázraků Rolling Stones a v tom posledním zastavení přináší rozluštění: „Byla to potřeba zdolávat nové vrcholy, neopakovat se, byla to chuť vydávat se za dobrodružstvím. Přesně tyhle ambice udělaly z Rolling Stones perpetuum mobile.“
Antisemitismus existoval v Rusku vždy, ale býval často skrytý pod povrchem, tvrdí publicista Jefim Fištejn, který pro nás napsal aktuální komentář. Opírá jej o osobní zážitek z doby, kdy ještě v Rusku žil: “Člověk židovského původu mohl postupovat po vertikále až do určité pozice. Mohl se třeba stát náměstkem, ale už ne ředitelem nebo ministrem. Někdy se to dotyčnému naznačilo. V některých novinách mi navrhovali, jestli bych si nechtěl změnit jméno. To znamená Fištejn třeba na Rybář. To sice ještě není žádný pogrom, ale jsou to formy útisku, které v ruské historii vždycky najdeme.“
Týdeník FORUM najdete od čtvrtka v trafikách, ve vašich schránkách a číst můžete ZDE.