Nový Týdeník FORUM připomíná jedno neblahé výročí. Právě uplynulo deset let, kdy Andrej Babiš koupil vydavatelství MAFRA a ovládl média, především MF Dnes a Lidové noviny. Jak konstatuje v editoriálu Pavel Šafr, expremiérův útok na svobodu českých médií je příběhem i toho dosud nejhoršího kolektivního selhání české inteligence. Náprava je a bude jen velmi těžká.
Truchlivou vzpomínkou na srpnovou okupaci 1968 je tentokrát rubrika Panorama prostřednictvím snímků některých z 26 fotografů, jejichž práce jsou vystaveny na právě probíhající výstavě Nutíte nás nezapomínat v Leica Gallery Prague ve Školské ulici. Kolekci doprovází část textu, který Jefim Fištejn přečetl na vernisáži. Mimo jiné zaznělo: „Běžně se říká, že vzepětí roku 1968 bylo douškem svobody, který nám umožnil přečkat bez nadechnutí další dvě desetiletí poroby a útisku. Dostali jsme lekci z naděje. Nebyla to ovšem naděje, která umírá poslední. Byla to naděje, která neumírá nikdy.“
V rubrice portrét přinášíme portrét George Orwella, který se narodil před sto dvaceti lety. Když ve svých necelých sedmačtyřiceti letech odcházel z tohoto světa, netušil, jak slavným literátem se nakonec stane, a že jeho román 1984 neblaze předpoví náš život s Velkým bratrem. Autor textu připomíná, že se spisovatel v roce 1946 ve své eseji Proč píšu vyznal z toho, že se Farma zvířat, jiný jeho slavný román, stala první knihou, v níž se s plným vědomím toho, co dělá, pokusil spojit politický a umělecký záměr v jeden celek.
Kulturní rubrika tentokrát připomíná největší hudební pražskou událost léta, Metronome Festival. V areálu Výstaviště se během čtyř dnů představí špičkoví muzikanti z tuzemska i zahraničí. Tahákem čtvrtečního programu bude koncert Monkey Business, jehož zpěváka Matěje Rupperta jsme požádali o rozhovor. Řeč byla nejenom o jeho koncertní kariéře, ale i o trémě a o jednom nezvedeném klukovi, který v roce 1989 podepsal Několik vět. Bylo mu jedenáct.