Nový Týdeník FORUM ve svém editorialu upozorňuje na to, že „vláda projde ještě peklem. Potřebuje udržet statečný přístup…“ A šéfredaktor Pavel Šafr k tomu poznamenává: „Je jasné, že samotný seznam škrtů a reforem nemůže být celý po chuti mnoha různým skupinám. Reakce opozice a odborů je očekávatelná.“
S tím souvisí následující text Jiřího Sezemského Šéf Madety Teplý se zlobí. Končí neomezený vliv agroholdingů. Pojednává o zuřivé reakci obřích zemědělských holdingů na vládní úsporný balíček. Důvod je nasnadě: „Velkoprůmyslová agrolobby si v minulosti vybojovala výhodné dotační podmínky na úkor malých a středních farem. Vláda začala tento stav měnit už před rokem, kdy část státní podpory přesunula od agroholdingů k sedlákům.“
Portrét je tentokrát věnovaný bývalé klíčové postavě skupiny Pink Floyd Rogeru Watersovi, který v poslední době spíše než hudbou na sebe upozornil kontroverzními výroky, kdy přebírá ruský narativ o vyprovokované válce na Ukrajině. Jenom člověk s poněkud zatemnělým vnímáním reality může pronést například následující výrok: „Nejsem si jistý, že je Putin větší gangster než Joe Biden a všichni ti, kteří mají na starosti americkou politiku od druhé světové války. Putin nenapadl Vietnam nebo Irák.“ Je tak trochu smutné, že Waters bude své černobílé vidění světa propagovat příští týden na dvou pražských koncertech. To Poláci byli nemilosrdní. Tak silně se postavili proti Watersově možnému koncertu v Krakově letos v dubnu, že muzikant své vystoupení raději zrušil sám.
Pod titulkem Aspoň jsem to zkusil přinášíme rozhovor s Tomášem Töpferem. Příští týden přichází do kin film Muž, který stál v cestě, kde herec ztělesnil Františka Kriegela, jediného politika, který v létě 1968 odmítl podepsal ponižující moskevský protokol de facto legitimizující sovětskou okupaci. Podle vlastních slov se možná herec potkal se svou životní rolí: „Točilo se v jednom vinohradském bytě, přišlo mi to velmi autentické. Kriegelovi bydleli na Vinohradech podobně jako moji rodiče. Maminka i tatínek prošli za války lágry, maminka přišla o dvě sestry včetně jejich rodin i s dětmi, můj tatínek byl z deseti sourozenců, přežili čtyři. On sám přežil Osvětim a pochod smrti.“