Současná epidemická situace v České republice se opět rapidně zhoršila. Jen za letošní rok u nás zemřelo přes 450 osob v souvislosti s koronavirem. Sedmidenní průměr nově nakažených navíc ukazuje, že jsme nejhorší na světě, v přepočtu na milion obyvatel je v Česku 932 případů. Vláda změnila metodiku svého systému PES a představila svou očkovací strategii. Bude to ale stačit?
K současné situaci se vyjádřil předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. „Lidem i firmám už opravdu docházejí síly. Piráti tak znovu vyzývají kabinet k pomoci občanům. (…) Odmítám způsob komunikace vlády a zejména premiéra ohledně situace s vakcínou. Koordinovat společný postup na úrovni EU je náročné, EU díky společnému postupu vyjednala dobrou cenu a buďme rádi za vyjednané dodávky,“ uvedl.
„Vláda používá svoji klasickou rétoriku, pokud se něco daří, je to její zásluha, pokud se nedaří, může za to někdo jiný, třeba EU či Evropská léková agentura. Nikdo jí nezakazoval paralelní jednání po vlastní ose, upřímně však pochybuji, že by sem naše vláda dostala vakcíny rychleji než EU. Důvěra se nezíská dalším mlžením. Nejlepší kampaň je pravda. Pro boj s koronavirem je naprosto klíčové co nejdříve naočkovat ohrožené skupiny a exponované profese a následně další zájemce, kterých je dle odhadů kolem 4 milionů. Lidi je třeba informovat, a ne je strašit,“ myslí si Bartoš.
Zároveň zkritizoval úpravu výpočtu skóre rizika PES, které v úterý představilo ministerstvo na tiskové konferenci. „Zahodit míru pozitivních testů a nahradit ji stavem v nemocnicích mi přijde dost nezodpovědné. Jednak nebudeme reflektovat aktuální virovou nálož v populaci a povede to pouze k tomu, že budeme reagovat opožděně. Lidé se totiž do nemocnic dostávají se značným zpožděním od samotné nákazy,“ dodal.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová současnou situaci také vládě vytkla. „Světovým semeništěm nákazy jsme se opětovně nestali kvůli specifickému podnebí, nebo snad z důvodu odlišné imunity našich občanů od zbytku světa. Ten důvod je jiný: Je jím neschopná vláda, která není kompetentní ani k tomu, aby aspoň okopírovala to, co dělají ostatní,“ diví se Adamová. Poukázala na Izrael, který má momentálně naočkováno 1,4 milionu obyvatel, přičemž do konce ledna chce očkovat přes dva miliony lidí.
„Tamní vláda, na rozdíl od té naší, totiž opravdu maká. Už dávno má plán, komunikuje s lidmi a zřídila očkovací centra. A co se mezitím děje s naší vládou? Ví se jen to, že začala hledat někdo, kdo bude ‚usměrňovat styk s veřejností‘ na ministerstvu zdravotnictví. Po deseti měsících od vypuknutí epidemie,“ uzavřela Adamová. Poukazuje na to, že ministerstvo zdravotnictví teprve teď hledá někoho, kdo by se chopil komunikační covidové strategie.
Předseda ODS Petr Fiala zmínil devítičlenný expertní AntiCovid tým, který před časem založily koaliční strany KDU-ČSL, ODS a TOP 09, aby předkládaly návrhy, které vládě pomohou v závadění opatření. „Náš koaliční anti-covid tým představil lepší variantu systému PES. V nižších stupních bez nouzového stavu. Myslím si, že bychom měli dospět k nějakému modelu toho PSA, který by fungoval, kterým by se lidé mohli řídit a který by se pořád dokola neměnil,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.
„Musíme tu být pro lidi,“ říká Rakušan. Nezlobí se ale jen opozice
„Čísla jsou děsivá, podle průzkumu polovina Čechů nemá přehled v opatřeních, očkovací strategie je na stranickém facebooku, a zároveň není. To, že vládní parta nezvládla nic, všichni vidíme. Že jediné, co s tím můžeme udělat, je, že se budeme chránit, budeme se chovat co nejbezpečněji, a propagovat cesty jak z toho ven – ať už je to očkování pro ty, kteří být očkováni mohou, nebo je to nahlašování kontaktů. Být tady pro lidi,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Podle poslance TOP 09 Marka Ženíška hraje při současných problémech neschopnost vlády své chyby reflektovat. „Nejhorší je ta nulová sebereflexe vlády. Ve zvládání koronaviru jsme úplně nejhorší na světě, ale může za to každý, jen vláda v žádném případě ne. Fakt je na čase si přiznat, že tahle vláda nezvládala stát dobře řídit ani v dobrých časech a v krizi to je marnost nad marnost,“ napsal na twitter.
Nekritizuje ovšem pouze opozice. Současná situaci totiž děsí i odborníky. „Na začátku roku jsme měli 144 mrtvých ve spojitosti s koronavirem, jsme nejpostiženější zemí v Evropě a nic jiného než očkování nám nepomůže. Vládní strategie, která počítá, že se za tři měsíce naočkuje jen milion obyvatel, je málo ambiciózní. Potřebujeme, aby se v kvartálu naočkovaly dva až tři miliony lidí, tedy všichni zranitelní senioři, zdravotníci a pracovníci sociálních služeb, kteří se o ně starají,“ pohovořil pro CNN Prima NEWS šéf České lékařské komory Milan Kubek.
Opatření tak, jak jsou nastavená, nemusí fungovat také podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly. „Je třeba říci, že opatření opravdu nemusí stačit na poměrně složitou situaci, která tady je. Pak už to znamená jenom kombinaci masivního testování a rychlého vychytávání pozitivních jedinců,“ uvedl Prymula.