Ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti je náš premiér Andrej Babiš veden jako agent pod jménem Bureš. Vzhledem k tomu, o čem všem podle vlastních slov vůbec nic netušil, ba neměl ani zdání, by ale klidně mohl mít krycí jméno Nevěděljsem. Čí je Čapí hnízdo? Nevím. V koncentráku se lidi neučili poctivě pracovat? No nepovídejte, nevěděl jsem. Co to byla výjezdní doložka? Nevěděl jsem. Korunu těmto trapným, ať už skutečným nebo jen hraným nevědomostem, ovšem nasadil údivem nad tím, že oficiální překlad názvu naší země zní Czechia. „Nevěděl jsem!“ volal. A to přesto, že to schválila vláda, v níž sám seděl.
Kdo s tím stupidním názvem Czechia přišel?
Takto se premiér Babiš rozhořčoval loni v březnu, když ho známý americký deník The Wall Street Journal požádal o rozhovor. Vláda, ve které jste seděl, pane premiére, chtělo by se odpovědět. Protože přesně tak tomu je. O tom, že se Czechia, čili anglický překlad zkráceného názvu Česko, bude společně s označením Czech Republic oficiálně užívat v zahraničí, rozhodl už v roce 2016 kabinet Bohuslava Sobotky. To ovšem dnešnímu premiérovi, bývalému ministrovi jeho vlády, zřejmě zůstalo utajeno. „Jsme Česká republika, jsme Češi. Nevím, kdo přišel s tak stupidním nápadem. To je šílený,” stěžoval si Babiš americkým novinářům. „Vy jste to změnil? Nebo jste to změnil vy?“ obracel se prý během interview na všechny strany, když jej Američané ujistili, že Czechia skutečně je platným oficiálním překladem názvu naší země, kde je momentálně předsedou vlády.
S neuvěřitelnou situací, kterou při rozhovoru s vrcholným českým politikem zažili, se svým čtenářům publicisté z Wall Street Journal svěřili teprve teď. V článku příznačně nazvaném „Český premiér chce vědět, kdo změnil název jeho země“. Opět neuvěřitelná ostuda, jaká nastává téměř vždy, hovoří-li pan premiér někde bez papíru od poradců. Kéž by ji ale aspoň dělal jenom doma.
Čí je Čapí hnízdo? Nevím, asi nějakých právníků
Tato kolosální lež vydávaná za nevědomost už za sedm let od jejího pronesení zlidověla a stala se terčem mnoha vtipů. Že majitele luxusního areálu nezná, prohlašoval Babiš bez uzardění veřejně, kudy chodil. Říkal to novinářům, opakoval to v televizi, prohlašoval to ve Sněmovně. Bezostyšně to věšel na nos celému národu. Dokonce i ve zprávě Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) zaměřené na dotační šarády okolo Čapího hnízda je uvedeno, že v září roku 2013 Babiš médiím tvrdil, že jeho vlastníky nezná. V roce 2016 už ale bylo všechno jinak. Nastalo zázračné rozpomenutí. A odhalení skutečných majitelů. „Byly to dve mé dospelé děti!“ hřímal Babiš od pultíku ve Sněmovně svojí svéráznou češtinou. Načež místo omluvy za lež následoval pokřik o tom, jak je mu rodina nadevše. Jak jinak, to jsme se později mohli přesvědčit a Andrej junior o tom něco málo povyprávěl. Tedy než si s ním milující otec zajel do Švýcarska zahrát šachy a rozhostilo se ticho.
Koncentrák neučil líné pracovat? No neříkejte
Kdo říká, že romský tábor v Letech byl koncentrák, je blbeček, dal se Andrej Babiš slyšet v září 2016. A doplnil hlubokomyslnou úvahu o tom, že to vlastně bylo svým způsobem bohulibé zařízení, kde se lenoši učili řádným pracovním návykům. „Kdo nepracoval, šup, a byl tam,“ vyjádřil se rozverně o zařízení, kde vězni za protektorátu houfně umírali a odkud putoval transport k osvětimským plynovým komorám. Nejdříve tábor skutečně sloužil jako běžná káznice, ovšem nikoli pro Romy, nýbrž pro jakékoli trestance mužského pohlaví. Pak ho ale protektorátní úřady změnily na romský tábor, kde v děsivých podmínkách živořilo 1300 Romů, mužů, žen, dětí i kojenců, kteří se neprovinili ničím, jenom svým původem. Docházelo tam k mučení vězňů, trpěli hladem, zimou a nemocemi. Propuštěn nemohl být nikdo, cesta ven vedla jen přes osvětimské pece.
A zase je tady otázka: Opravdu to nevěděl? Opravdu je Andrej Babiš, náš dnešní premiér, tak zoufale nevzdělaný a neinformovaný, nebo svou nevědomost (kterou později všelijak omlouval) jen hrál prostě proto, že v tomto případě takové řeči konvenují voličům s averzí k Romům?
Ono se dřív nesmělo cestovat? To mi ale nikdo neřekl!
Když premiér Andrej Babiš na výstavě v Národním muzeu spatřil vystavený originál výjezdní doložky, bez níž se za vlády komunistů nesmělo vyjet na Západ, zanechalo to v něm takový dojem, že se hned nato rozpovídal v médiích. V rozhovoru pro server iDnes upřímně žasl: „Tehdy jsem jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, ani nevěděl, že bez toho lidi nemohou vycestovávat. Neměl jsem se to odkud dozvědět,“ lamentoval. Na poznámku, že to přece snad v té době bylo všeobecně známo, zareagoval: „Jak se to vědělo? Kdo mi to měl říct?“
Inu, soudruzi rodiče, oba prominentní komunističtí kádři, otec rovněž v StB, to synkovi možná neřekli. Proč taky, když pro ně žádné takové omezení neplatilo? Ale že by mu to později neprozradili ani řídící důstojníci z StB v době, kdy už coby agent Bureš s požehnáním strany a vlády jako soudruh spolupracovník do té zlé imperialistické ciziny jezdil a sbíral tam pro ně informace? To vážně věřil, že každý může kdykoli volně odjet kamkoli, a ti, co utíkají přes hranice, se tam nechávají střílet tak nějak ze sportu? A ze své nevědomosti o tom, co se dělo v zemi, jíž je dnes premiérem, byl vyveden teprve v loňském roce? Dost nepravděpodobné.
Za nás byl nějaký korupční skandál? O žádném nevím
Takto premiér Babiš okomentoval v lednu 2020 zprávu, že letos se naše republika v žebříčku vnímání korupce propadla z 38. na 44. místo, čímž znatelně klesla pod průměr států EU. Doslova řekl: „Myslím, že korupce u nás významně poklesla, a nepamatuji si za éru mého působení v politice, že by ve vládě nebo někde byl nějaký zásadní korupční skandál.“
Možná by tedy bylo dobré panu premiérovi připomenout, že předně on sám je evropskými orgány vyšetřován a Policií České republiky dokonce trestně stíhán pro podezření z mnohamilionového dotačního podvodu čili zpronevěry evropských peněz. Dále pak, že o ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou se zajímá policie v kauze podezření z manipulace s veřejnými zakázkami ve státní agentuře CzechTourism. A pokud jde o to „nebo někde“, tak tu máme předsedu poslaneckého klubu ANO Faltýnka, policií podezřívaného ze zapletení do pokusu o zmanipulování státní zakázky na mýtný systém. Dále pak varnsdorfského starostu, zvoleného za ANO, aktuálně ve vazbě pro obvinění z korupce, potom dnes již sesazeného brněnského radního Jiřího Švachulu, dříve z ANO, toho času rovněž sedícího ve vazbě pro korupci. K tomu ještě přičtěme bývalého místostarostu městské části Brno střed Petra Liškutina, dříve z ANO, stíhaného pro co jiného než pro korupci… Stačí? Nebo by pan premiér potřeboval k osvěžení paměti ještě něco?
Autorka je řadovou členkou TOP 09.