Poslanec Andrej Babiš (ANO) se nedávno v poslanecké sněmovně pustil do současné vládní koalice kvůli ropě. Podle něj o všem rozhodují Poláci. Jsme v situaci, kdy předchozí vlády bohužel všechno rozprodaly, kritizoval expremiér na mimořádné schůzi. Zapomněl však dodat, že klíčový podnik Unipetrol pomáhal Polákům před lety zprivatizovat právě on. Připomněl to web Neovlivní.cz.
Evropská unie v minulém týdnu definitivně schválila šestý balík sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od příštího roku. Z embarga budou mít dočasné výjimky Česko, Slovensko a Maďarsko, tedy země závislé na dodávkách ropovodem Družba.
Ještě předtím o ruské ropě mluvil expremiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně. „Česko chce odklad sankcí na dovoz ropy z Ruska. Až pak je podpoří. Fajn. Tak já jen říkám, že bohužel jsme v situaci, kdy jsme všechno rozprodali,“ prohlásil na začátku května.
„O ropě do České republiky rozhodne Morawiecki (polský premiér, pozn. red.). Tomu patří české rafinerie. Vy ne. Co se bude prodávat na čerpačkách MOLu a Benziny, kterou vlastní Poláci, zase rozhodne někdo úplně jiný. Takže tohle dědictví je pro nás absolutní katastrofa. Rozhoduje Unipetrol. Vlastní ho Polák. Koho nominuje do PKN Orlen? Kdo rozhoduje? No, Morawiecki rozhoduje, popřípadě Kaczynski,“ rozohnil se šéf hnutí ANO před poslanci.
Poslanec Babiš zřejmě spoléhá na krátkou paměť občanů, ke zmíněnému Unipetrolu měl totiž vždy blízko. Privatizace jediného zpracovatele ropy v České republice ale proběhla už dávno. Bývalý premiér v ní však sehrál zásadní roli. Babiš pomocí svých kontaktů ve vládě Miloše Zemana například dokázal do čela v té době státního Unipetrolu dosadit svého tehdejšího spolupracovníka Pavla Švarce. Ten pro Babiše řídil také lovosickou chemičku Lovochemie, kterou v té době spoluvlastnil Agrofert.
Zemanova vláda pak na konci roku 2001 přiklepla Unipetrol právě Babišovi. A to i přesto, že britská společnost Rotch Energy za firmu nabízela o tři miliardy korun více, připomínají Neovlivní.cz. Současný šéf hnutí ANO následně do firmy vstoupil, získal klíčové informace, státu nic nezaplatil a z celého nákupu nakonec vycouval. Babiš v té době tvrdil, že jedenáct miliard, které tehdy Unipetrol stál, je podle něj moc peněz.
Babiš se ale angažoval také při druhém pokusu o privatizaci Unipetrolu, spolupracoval totiž s polským státním koncernem PKN Orlen. Ten nakonec podnik získal za třináct miliard korun i přes fakt, že opět existovala výhodnější nabídka. Významnou roli v tom sehrál pozdější premiér Stanislav Gross, který se tehdy přátelil s Andrejem Babišem.
Později se ukázalo, že nynější předseda hnutí ANO měl výměnou za pomoc polskému Orlenu slíbenou část Unipetrolu. O Babišovi v pozadí však veřejnost neměla žádné tušení. Politické reprezentaci by se totiž špatně vysvětlovalo, proč byl státní podnik opět prodán někomu, kdo jej dva roky předtím privatizoval za velmi podezřelých okolností a po krátké době oznámil, že nezaplatí.
Koupě Unipetrolu polským Orlenem byla pro Babiše výhodná. Nikdy totiž neměl zájem o celý podnik, ale pouze o jeho chemickou část. I s Poláky se však rozhádal a vysoudil na nich 2,7 miliardy korun, připomínají Neovlivní.cz.
„Spravedlnost zvítězila, beze mne by Poláci nikdy Unipetrol nekoupili, já je k privatizaci přemluvil a váha mých firem v Česku byla zásadní k tomu, aby jim to zdejší politici přiklepli,“ komentoval Babiš verdikt rozhodčí komise, která v roce 2009 rozhodla o tom, že společnost PKN Orlen musí zaplatit pokutu. Mělo jít o trest za to, že Poláci nedodrželi slib prodat Babišovi levně část získaného Unipetrolu.
S odstupem času se ukázalo nanejvýš pravděpodobné, že když Babiš odstoupil z původní privatizace, měl už s Poláky domluvenu účast v příští soutěži a s tehdejší českou vládou jejího vítěze, napsal před lety časopis Respekt.
Celý příběh rozpoutal v roce 2005 v Polsku obrovský skandál a tamní policie začala jednat opravdu rázně. Podezření z rozsáhlé korupce prověřoval také polský parlament. „Vliv Agrofertu musel být obrovský, když dokázal přimět českou vládu k tomu, aby odmítla nabídku, která byla o 40 procent vyšší než nabídka PKN Orlen,“ cituje web ze zprávy vyšetřovací komise polského parlamentu.
Polská policie vyslechla řadu politiků a to samé plánovali udělat také v České republice. Vladimír Špidla, Stanislav Gross a další byli nakonec vyslechnuti v Praze, ale česká policie se spokojila s jejich tvrzením, že při prodeji Unipetrolu se nikdy neuplácelo, psal Respekt. Celý příběh tak české úřady zametly pod koberec a Unipetrol už Polákům zůstal.