O členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci nelze vyjednávat. Proces směřující k jejímu členství je nezvratný. Na tiskové konferenci po jednání s litevským prezidentem Gitanasem Nausėdou to řekl prezident Estonska Alar Karis. Generální tajemník NATO už dříve prohlásil, že doufá, že by se Ukrajina mohla stát členem do deseti let.
Prezidenti jednali o otázkách dvoustranné spolupráce a o přípravách na summit NATO ve Washingtonu, který začne 9. července. Karis na tiskové konferenci poznamenal, že nejdůležitějšími tématy summitu bude dlouhodobá podpora Ukrajiny během války a po ní a posílení obranných schopností NATO.
„Aliance musí vyslat silný signál, že NATO bude Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude nutné. O členství Ukrajiny v NATO nelze vyjednávat a proces členství je nezvratný,“ dodal estonský prezident s tím, že historie nám dala mnoho lekcí a že ústupky agresorům zajišťují pouze dočasný mír.
„Pokud nebude respektována územní celistvost a suverenita Ukrajiny, povede to v budoucnu k novým a větším válkám. Rusku a dalším agresorům to jen dodá odvahu k dalším útokům. Proto je nyní jedinou účinnou strategií co nejvíce podpořit Ukrajinu,“ prohlásil Alar Karis.
Generální tajemní NATO Jens Stoltenberg už dříve prohlásil, že doufá, že se Ukrajina stane součástí Severoatlantické aliance během dalšího desetiletí. „Opravdu doufám, že se Ukrajina stane spojencem,“ řekl Stoltenberg, který na podzim opustí post generálního tajemníka. Před summitem ve Washingtonu zároveň vyzval k ještě větší vojenské pomoci Ukrajině. „Čím silnější bude naše podpora, tím rychleji může tato válka skončit. Čím více závazků dlouhodobě přijmeme, tím rychleji může tato válka skončit,“ dodal podle Ukrajinske pravdy.
Hlavním tématem summitu ve Washingtonu, který se koná od 9. do 11. července, bude situace na Ukrajině. Severoatlantická aliance podle Stoltenberga dělá vše proto, aby Ukrajinu připravila na budoucí členství v NATO. Šéf aliance očekává, že spojenci poskytnou Kyjevu další pomoc, zmínil zejména protivzdušnou obranu a munici.
Na washingtonském summitu mají prezidenti a premiéři definitivně odsouhlasit Stoltenbergův plán, aby aliance převzala od Spojených států koordinaci bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, která se už třetím rokem brání ozbrojené ruské agresi. Členské státy se na tom shodly již v polovině června v Bruselu na jednání aliančních ministrů obrany. Pomoc se rovněž týká výcviku ukrajinských vojáků.