Pojem druhá vlna se v posledních dnes zase objevuje a lidi samozřejmě napadne, jestli se situace skutečně výrazně zhoršuje, nebo jestli nás odborníci či politici opatrně připravují na to, že se bude zase zpřísňovat. Představa opětného zavedení opatření, jaká jsme zažili v březnu, je přitom sotva představitelná. Jak na tom tedy jsme?
Roman Prymula v rozhovoru na iDnes.cz v úterý řekl: „Musíme být velmi obezřetní, ale stále ještě si myslím, že to nemá charakter druhé vlny. To bychom museli mít exponenciální nárůst, jako například v Rumunsku nebo Izraeli… Jestli máme 163, někdy 212, a potom bychom šli na 250, 300, 400 – to už by byl signál, že to začíná stoupat.“
I tak ale tvrdí, že k podobná celostátní opatření, jaká jsme tu zažili, nečeká: „Tak nikdy asi člověk nemůže říct, že se něco nikdy nenastane. Na druhou stranu bude snaha, aby k tomu nemuselo dojít, abychom byli schopni ta ohniska trasovat tak rychle, že nebude docházet k masovému šíření. Kdyby k němu došlo, je tu stále možnost řešit situaci na regionální úrovni. Tedy karanténou nějakého malého území. To jsou však poměrně krajní opatření. Doufám, že k nim nebude docházet.“
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, na kterého se snáší kritika za nezvládání situace v Moravskoslezském kraji, v rozhovoru pro Český rozhlas o druhé vlně teď mluvit nechce: „Stále platí to, že všechny kraje na tom nejsou stejně. Některé mají minimální záchyt.“
Premiér Andrej Babiš ale dává najevo znepokojení i nad tím nárůstem, který dnes je. „Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu večer jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o aktuálním vývoji kolem epidemie nového typu koronaviru. Řekl to při předávání Cen Bezpečnostní rady státu. Předseda vlády kritizuje pomalé budování vlastní sítě laboratoří pod kontrolou státu, soukromé podle něj fungují příliš pomalu. Babiš řekl, že se mu vývoj kolem COVID-19 nelíbí a stát asi bude muset konat rychle.“ (iRozhlas.cz)
Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová píše: „Už je to tu zase, ‚hrozí 2. vlna‘ a ‚počet nakažených stoupá‘. To je opravdu tak těžké sdělit, kolik nakažených má těžký průběh? Říct, zda dostatečně chráníme zranitelné? Apelovat na obezřetnost? My nejsme nemehla (to vy), nám stačí fér komunikace, od března se ale nic nezměnilo.“
Údaj o tom, kolik osob má těžký průběh nemoci, se dá dohledat na stránkách ministerstva zdravotnictví. Je fakt, že pro veřejnost se to v médiích moc neopakuje.
Z tohoto grafu (červená linka) je zřejmé, že v pondělí mělo v České republice těžký průběh onemocnění 22 osob.
Také pohled na počet nakažených ve vážném stavu za období od poloviny března nevypadá jako dramaticky stoupající křivka.
Ministerstvo vnitra ovšem v pondělí sdělilo, že lidé, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu, nebudou moci jít k volbám. Ministr vnitra Jan Hamáček v tom v rozhovoru pro Seznam Zprávy neviděl problém a tvrdí, že krajské hygienické stanice zatím nařídily karanténu pro 3500 lidí v celé republice, což by by nemělo nějak zkreslit výsledky voleb. V případě senátních voleb ale mohou být výsledky v nějakém obvodu těsné, a tedy napadnutelné, když by nesměli přijít všichni voliči.
Po kritice se Hamáček snaží vyjádření ministerstva mírnit a říká, že ustanovení o karanténě už ve volebním zákonu je: „My jsme ustanovili pracovní skupinu a odborníci musí říct, jak tuto situaci vyřešit, aby to bylo legislativně a epidemiologicky čisté. Musíme tedy přijít s řešením, které co nejméně omezí naše občany. Nicméně není řešením škrtnout paragraf volebního zákona, protože pokud bychom to udělali, kdokoliv, kdo by měl například tuberkulózu, by se mohl domáhat volebního práva, a to asi nikdo nechce.“
Měnit volební zákon, aby třeba bylo možné volit korespondenčně, podle něj tak těsně před volbami nejde: „Korespondenční volbu není možné zavést za dva měsíce, to prostě nejde. A jenom upozorňuji, že volby už byly vyhlášeny podle platného zákona. Nedokážu si tedy představit, že teď začneme zákon předělávat. Nerad bych skončil tím, že volby budou zneplatněny, protože jsme během běhu voleb změnili zákon.“
Předseda ODS Petr Fiala kritizoval předchozí Hamáčkovo vyjádření, že by bylo kvůli koronaviru možné podzimní volby odložit. „V tom nejhorším případě by se dalo diskutovat i o odložení voleb,“ řekl Hamáček televizi CNN Prima News. Na to Fiala na Twitteru napsal: „A nakonec volby zruší úplně? Kvůli koronaviru, nebo se jich snad někdo bojí? Je úkolem ministra vnitra zajistit řádný a bezpečný průběh voleb! Stále je ale dost času, aby ministerstvo vnitra připravilo nutná opatření a volby se uskutečnily.“
Kdybychom to měli stručně shrnout, příchod druhé vlny nechce nikdo ani vyloučit, ani říct, že je za dveřmi. Prostě to nikdo neví. Co se říká už několik měsíců, ale je, že koronavirus tady zřejmě bude mezi námi ještě dlouho, možná relativně pořád. Za dobu, kdy tu působí, se neudělalo nic moc ani pro zavedení slibované chytré karantény, která není myslitelná bez elektronického propojení hygieniků a státních úřadů. O korespondenční volbě se mluví roky a ani tahle vláda pro to neudělala nic. A tihle lidé tady chtějí stavět jaderné reaktory.
V zaostávající zemi trpí nejen ekonomika, ale i demokracie. Kdyby šlo o záchranu nějakého mytického kopce s lithiem, to by se hned mimořádně jednalo. Každý má prostě nějaké priority. Takže si počkáme, jestli budou stát řídit hygienici s telefony a tužkami. Když jim to půjde, bude to zásluha vlády. Když to bude drhnout, hodí se to na ně.