Epidemie nemoci covid-19 a všechno, co k ní už nějakou dobu patří, má neblahý vliv na psychiku obyvatel, usoudila vcelku správně vládní rada pro duševní zdraví. Proto se na svém mimořádném zasedání 4. listopadu rozhodla rozšířit odbornou pomoc pro ty, kteří to sami nezvládají. Nepochybně jsme ale v těch nejlepších rukou. V rukou Andreje Babiše, který své vlastní potomky, dceru i syna, veřejně prohlásil za duševně choré a stojí v čele této rady, a doktorky Protopopové, tajemnice rady, jejíž manžel odvezl údajně psychicky nemocného Andreje Babiše juniora na Ruskem anektovaný Krym. Taky už se cítíte mnohem lépe a bezpečněji?
Na webu Ministerstva zdravotnictví České republiky se píše: „Dne 4. listopadu se na Úřadu vlády za přítomnosti premiéra Andreje Babiše uskutečnilo mimořádné zasedání Rady vlády pro duševní zdraví. Účastníci diskutovali o dopadech epidemie covid-19 do oblasti duševního zdraví obyvatel České republiky a rozhodli o realizaci informační a podpůrné kampaně pro oblast duševního zdraví, o posílení krizové pomoci a zajištění dostupné psychosociální podpory pro lidi, kteří ji potřebují.“
„Duševní zdraví je extrémně důležité, je to další zásadní věc ve zvládání pandemie,“ vysvětluje tamtéž předseda vlády Andrej Babiš. A slibuje posílení krizových linek, zejména pro děti, a pro všechny potřebné pak zapojení týmů psychologů. Ne že by to nebylo zapotřebí. Nepochybně je to věc žádoucí a rozumná, jelikož je víc než zřejmé, že těžké časy, které přinášejí množství vážných problémů, se na duševní kondici podepisují. Podpora a pomoc je zkrátka nutná. Jen se lze stěží ubránit podivné pachuti s nádechem tragikomedie, jestliže si nás takto starostlivě bere pod ochranu zrovna Andrej Babiš ve spolupráci s paní doktorkou Protopopovou.
Nikdo zřejmě dosud nezapomněl na výbušnou, leč dnes již téměř dokonale „zametenou“ kauzu Andreje Babiše juniora, který poskytl reportérům Seznamu Zprávy šokující osobní svědectví. Poté, co ho novináři Kubík a Slonková vypátrali ve Švýcarsku, vypověděl, že jej jeho otec, dnešní premiér, nechal „uklidit“ na Ruskem okupované území Ukrajiny, aby nemohl vypovídat při vyšetřování Čapího hnízda. Proti jeho vůli ho tam podle jeho výpovědi zavlekl Petr Protopopov, zaměstnanec Agrofertu a manžel doktorky Dity Protopopové, dříve Babišovy poradkyně na ministerstvu financí a neúspěšné kandidátky za ANO, která vystavila posudek o duševní nezpůsobilosti Andreje Babiše mladšího.
Ten se novinářům svěřil také s tím, že má z Protopopova hrozný strach, že mu bylo vyhrožováno zavřením do ústavu a že na své nedobrovolné cestě v jeho doprovodu musel podstoupit léčbu blíže neurčenými injekcemi. Rovněž uvedl, že se pokusil kontaktovat policii a oznámit, že byl unesen. Fakt, že takový mail napsal a prosil o pomoc, které se mu ovšem nedostalo, se později potvrdil. Všechno ostatní jeho otec, předseda vlády České republiky, prohlásil za bludy těžce duševně nemocného člověka.
Nikdy ovšem smysluplně nevysvětlil, proč tak vážně nemocného syna neposlal do špičkového sanatoria, ale na „výlet“ do nebezpečné oblasti, jako je Krym, a nesvěřil ho nejlepším odborníkům, nýbrž pochybnému, hrůzu budícímu Rusovi bez sebemenší odbornosti v péči o psychiatrické pacienty. Jeho manželka MUDr. Dita Protopopová, Ph.D. byla tajemnicí Rady vlády pro duševní zdraví jmenována zhruba před rokem, v říjnu 2019, kdy tento vládní orgán vznikl. V minulosti byla Babišovou poradkyní na ministerstvu financí a pracovala též v Národním ústavu duševního zdraví, odkud po mediální smršti kolem Andreje Babiše mladšího odešla. V té době už pracovala na ministerstvu zdravotnictví a neúspěšně kandidovala za hnutí ANO do poslanecké sněmovny.
„Navrhnu také vytvořit dotační program pro soukromé terapeuty, kteří mají absolvovaný pětiletý akreditovaný psychoterapeutický výcvik, aby mohli poskytovat terapii potřebným lidem zdarma. Intervence budou limitovány počtem deset sezení a vyňaty ze zákazů platných v rámci krizového stavu,“ doplnil premiér Babiš ke zprávě vládní rady.
Jak jsou v tom i dotace, tak to už můžeme být zcela klidní, s dotacemi to Andrej Babiš starší umí, v tom je jako doma. Pracuje se prý i na síti center krizové intervence, která mají být prvním kontaktem pro lidi „v závažné duševní nepohodě“. Lidé se tak budou mít kam obrátit se svými problémy, píše se ve zprávě Rady vlády pro duševní zdraví. Díky tomu bude podle ní možné předejít dalšímu rozvoji duševních onemocnění nebo sebevraždám.
Tak to hned máme o starost méně. A nezbývá než doufat, že ona prevence a rozšířená péče nebude ani pod vedením tak hvězdné dvojice zahrnovat rekreaci na Krymu v doprovodu tak sympatických ošetřovatelů, jakého se dostalo Andrejovi Babišovi mladšímu. To už by přece jen bylo dobrého až příliš. Z toho by se jeden mohl dočista zbláznit radostí.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.