Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o jednu nebo více končetin 20 až 50 tisíc Ukrajinců, píše americký deník The Wall Street Journal. Čísla jsou prý srovnatelná s první světovou válkou, kdy o končetiny přišlo přes 60 tisíc lidí v Německu a zhruba 40 tisíc ve Velké Británii. Hlavní příčinou zranění, která vedou až k amputacím končetin, jsou miny na frontové linii.
Kyjevská charitativní organizace Hope Foundation podle amerického deníku tvrdí, že od začátku ruské invaze bylo vážně zraněno 200 tisíc Ukrajinců, přičemž v 10 procentech případů je nutná amputace. Západní vojenská medicína se prý od druhé světové války nesetkala s takovým rozsahem zranění.
O končetiny podle organizace a německého výrobce protéz Otto Bock přišlo zhruba 50 tisíc Ukrajinců. Hope Foundation a Otto Bock přitom vycházejí z informací vlády a zdravotnických center. Skutečný počet ale prý může být ještě vyšší.
Hlavními důvody k amputacím byla na začátku války zranění způsobená při dělostřeleckých a raketových útocích. Nyní se však mnoho lidí zraní při výbuších na zaminovaných místech na frontové linii. Podle lékaře Konstantina Militsy ze Záporožské oblasti 40 až 80 procent pacientů je v nemocnicích v regionu přijímáno se zraněními, která vyžadují amputaci.
Náklady na protézy mohou dosáhnout 50 tisíc eur. Ukrajinská vláda poskytuje na protézy pro vojáky až 20 tisíc eur, zatímco civilistům pomáhají charitativní organizace. Podle ukrajinských lékařů je nyní ukrajinský zdravotnický systém přetížený, takže někteří pacienti musí na protézu čekat někdy i více než rok.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nedávno zveřejnil ruské odhady ukrajinských ztrát. Jen za červenec podle ministra Ukrajina přišla o více než 20 tisíc vojáků a tisíce kusů vybavení a techniky, včetně deseti tanků Leopard. Naopak ukrajinský generální štáb o víkendu odhadl, že celkové ruské ztráty od vypuknutí války proti Ukrajině už přesáhly 245 tisíc vojáků. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.