Redefinice znásilnění je o krok blíž k finální verzi. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že ve čtvrtek představilo poslancům a odborníkům vypořádání s připomínkami. Nyní návrh čeká na projednání na sněmovním podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí a poté ho projedná vláda.
„Slíbili jsme, že připomínky k redefinici znásilnění vypořádáme společně s poslanci, odborníky a zástupci neziskových organizací. Jednání se uskutečnilo dnes, kde jsme představili vypořádání. Všichni se na způsobu vypořádání shodli a ocenili přístup MSp. Nyní dojde ještě k projednání návrhu v Podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí a poté ho projedná vláda,“ oznámilo ministerstvo na sociální síti X.
Náměstek ministra Karel Dvořák potom dodal, že jde o návrh, na kterém se shodla politická reprezentace napříč sněmovnou. Redefinice ale nebyla jediným tématem, kterému se na jednání věnovali.
„Vedle redefinice jsme také připravili novelu vyhlášky o jednacích řádech soudů, která stanoví, aby soudy k projednání sexuálních a některých dalších trestných činů dotýkajících se lidské důstojnosti zřizovaly speciální oddělení. Podle našeho názoru je to nutné zejména z důvodů potřeby zajištění specificky citlivého a empatického přístupu k obětem. Specializace soudců na vyřizování určitého druhu agendy je zároveň i nástrojem efektivnějšího výkonu justice. Tato specializace navíc již existuje na státním zastupitelství. Tímto postupně plníme vládou schválený Akční plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí,“ napsal náměstek Dvořák.
Redefinici trestného činu znásilnění řeší ministerstvo už od dubna. V červnu představilo dvě varianty, první ponechávala definici stejnou, jako je stávající – tedy vyžadovala prvek násilí –, a měl navíc vzniknout trestný čin nesouhlasný styk. Druhou variantou byla redefinice znásilnění tak, že namísto projevu násilí stačil ke spáchání znásilnění nesouhlas oběti. Ve variantách nebyla „souhlasná varianta“, kterou dlouhodobě prosazují například Piráti.
Změnou by mělo být například zavedení právní definice bezbrannosti, která by stanovila znásilnění z podstaty u dětí do 12 let a nemocných lidí. Znásilnění z podstaty znamená, že se bude vždy jednat o znásilnění, nikoliv, jak se doposud v některých případech stávalo, o „pouhé“ pohlavní zneužívání s nižšími sazbami. Pod definici bezbrannosti má potom spadat také tzv. disociativní stupor neboli zamrznutí oběti.