Díky expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) byl střet zájmů dlouhou dobu synonymem pro českou vládu. Skupina Agrofert, které je skutečným majitelem, si díky jeho pozici přišla na slušné sumy. Kdo konkrétně konglomerátu bývalého předsedy vlády peníze přidělil, informoval web Seznam Zprávy.
Na ministerstvu průmyslu a obchodu v minulém roce řešil přidělování finančních kompenzací Eduard Muřický, náměstek ministra pro řízení sekce průmyslu a stavebnictví. Konkrétně šlo o náhrady nepřímých nákladů způsobených vyššími cenami za elektřinu, které byly způsobeny zdražením emisních povolenek. Muřický v tomto případě odmítl žádosti pěti firem, z nichž čtyři příslušely do skupiny Agrofert. Pátá žádost přišla od společnosti Liberty Ostrava, ve které je sám Eduard Muřický členem dozorčí rady.
Náměstek ministra odmítl tyto žádosti podepsat z toho důvodu, aby posléze nebyl obviňován ze střetu zájmů. Tyto obavy jsou na místě, například proto, že Muřický působí společně s místopředsedou Agrofertu Petrem Cingrem ve Svazu chemického průmyslu. Ministerstvo průmyslu a obchodu se ke kauze vyjádřilo, že schválením těchto žádostí by podle všeho Muřický využil vlastního postavení státního zaměstnance.
„V případě pěti žadatelů vznikly překážky v podobě rizika ohrožení jeho (náměstka Eduarda Muřického, pozn. red.) nestrannosti, v možnosti osočení střetu veřejného zájmu se zájmy osobními a zneužití postavení státního zaměstnance. Těmto rizikům se byl náměstek ministra průmyslu a obchodu podle zákona o státní službě povinen vyhnout,“ uvedl Marek Vošahlík z tiskového oddělení MPO.
Naštěstí pro Andreje Babiše vzal situaci do svých rukou současný místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) a o přidělení kompenzací Agrofertu se postaral. S přihlédnutím ke skutečnostem, že za hnutí ANO kandidoval jako lídr sněmovních voleb ve Středočeském kraji a byl místopředsedou vlády, lze tvrdit, že si Havlíček se střetem zájmů všech zapojených osob rozhodně tak, jako Eduard Muřický, hlavu nelámal.
Společnostem Synthesia a Precheza schválil náhrady v srpnu loňského roku a později v prosinci vyhověl žádostem podniků Deza a Lovochemie. Celkem Babišovým společnostem rozdal kompenzace v hodnotě 49,4 milionů korun.
Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu celý proces proběhl legitimně a v pořádku. V tomto případě podle něj k žádnému střetu zájmů politicky ani právně nedochází.
Za svým rozhodnutím si stojí. „Podle právního názoru by vše mohlo být posouzeno jako střet zájmu pana náměstka, proto v takovýchto případech dává ministrovi k podpisu a k tomu odborné doporučení podepsat, čímž potvrzuje, že se jedná o oprávněné žádosti. Jiný postup by vystavil náměstka riziku, proto jsem podepsal já a plně si za tím stojím,“ okomentoval Havlíček situaci pro Seznam Zprávy. „Někdo za ministerstvo ale musí udělat rozhodnutí. To není o politice, ale o povinnosti ministra. Jestliže náměstek podepsat nemůže, musí ministr, jinak vystavuje rezort velkému problému. Žádosti byly v pořádku, nárok dle právního stanoviska byl jasný, pak musíme plnit,“ dodává.