Zákon o potravinách, podle kterého by bylo v obchodech v roce 2027 povinně 85 procent českých potravin, o jehož prosazení se zasazovala část poslanců, se vrátí do výborů a nebude se o něm tedy tento týden hlasovat. Na tiskové konferenci před úterním jednáním Sněmovny to řekli novinářům poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) a šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
Předloha proti dvojí kvalitě potravin budí pozornost právě kvůli poslaneckému pozměňovacímu návrhu, který by uzákonil podíl českých potravin na tuzemském trhu. Podle ní by měl povinný podíl domácích potravin v příštím roce činit 55 procent, s tím, že by pak narostl na 85 procent v roce 2027. Zemědělský výbor poslancům však již v květnu doporučil, aby předlohu vrátili do druhého čtení k další debatě.
Proti návrhu poslankyně Margity Balaštíkové (ANO) a Zdeňka Podala (SPD) se staví část opozice, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR i obchodní řetězce. Například mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček uvedl, že novela by poškodila zákazníky. „Regulovat podíl potravin legislativně by znamenalo výrazně omezit pestrost nabídky. Vedlo by to také k horší konkurenci, a tedy i vyšším cenám a potenciálně horší kvalitě,“ řekl.
Rovněž podle poslance a bývalého ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) by novela omezila dostupnost potravin a nakonec by znamenala pro běžné spotřebitele jejich zdražení.
Nevládní ekonomové se shodují na tom, že povinné kvóty by pomohly především velkým producentům. Malí farmáři s kvalitnějšími potravinami přijdou zkrátka. Na podpoře domácí produkce by paradoxně nejvíce vydělali místní oligarchové, už tak zvýhodnění masivními dotacemi.
Jak v deníku FORUM 24 nedávno napsal komentátor a analytik Jiří Sezemský, za poslaneckou iniciativou stojí vlivná agrolobby podporovaná ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, jehož rodina podniká v potravinářském byznysu. Před nástupem do vlády stál Toman v čele Potravinářské i Agrární komory, zastupující zájmy největších hráčů na domácím trhu v čele s dominantním Agrofertem.