Válka na Ukrajině přináší každý den nová čísla zraněných a zabitých vojáků z obou táborů. Horší situace je na ruské straně, která navíc v rámci propagandy lže vlastním občanům o počtu obětí, jež si agrese vojsk Vladimira Putina vyžádala. Dnes už se ovšem situace začíná reálně dotýkat i některých obyvatel Běloruska, odkud jsou padlí ruští vojáci tajně posíláni zpět domů.
Video, na němž se objevily vojenské sanitky v běloruském Homelu, vzbudilo velký ohlas. Hlavně proto, že k němu byla zveřejněna i informace o minimálně 2500 tělech, která již byla do místní nemocnice převezena. Toto číslo navíc podle The Daily Mail potvrdili i zaměstnanci zdejšího zdravotnického zařízení.
Tato zpráva je v přímém rozporu se sdělením ruského ministerstva obrany, které tvrdí, že od počátku konfliktu bylo zabito méně než 500 vojáků Ruské federace. Reálnější se tak zdají údaje ukrajinské armády, které hovoří o 14 tisících mrtvých agresorů.
Na márnice přeplněné vojáky, z nichž část pochází z Čečenska, upozornila začátkem března i Hanna Krasulina, mluvčí exilové běloruské opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. „Musíme informovat jak Čečence, tak Rusy, že běloruské márnice na jihu země se již plní mrtvolami jejich vojáků,“ sdělila ukrajinské televizi. „Je důležité jim to dát vědět. Nedovolíme, aby to ruská propaganda zatajila,“ dodala.
V rámci utajení počtu padlých se podle britského deníku nyní odehrávají přesuny mrtvol nočními vlaky a letadly, aby nebudily pozornost. „Cestující na nádraží v Mazyru byli šokováni počtem mrtvol, které byly nakládány do vlaku,“ prozradil jeden z místních občanů, který byl svědkem, když se těla ještě převážela přes den.
Zdravotnický personál z běloruského Mazyru, města 60 kilometrů od ukrajinských hranic, však hovoří o stále přeplněných márnicích. Úředníci nemocnice údajně začali 1. března propouštět stávající pacienty kvůli obrovskému počtu zraněných ruských vojáků, které je třeba ošetřit. „Je tam tolik zraněných Rusů, je to prostě hrůza. Jsou strašně znetvoření. V celé nemocnici zní jejich sténání,“ sdělil jeden z bývalých pacientů.
Jeden z místních lékařů upozornil na obavy obyvatel města, kteří nevědí, zda pro ně budou k dispozici běžné léky či injekce proti tetanu. Ten je totiž velkým nebezpečím jak pro postřelené vojáky, tak i pro ty zasažené šrapnelem.
Město Homel sousedí na východě s Ruskem a na jihu s Ukrajinou, proto se stalo vhodným místem, odkud jsou zranění a mrtví ruští vojáci transportováni do své vlasti. Současně odtud část ruské armády vyrazila útočit na Kyjev.